1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova

Rozhovory

zburi 02.10.2017

S Českou hlavou nejen k vědeckým vrcholům

71511Jako malý chtěl být pilotem nebo konstruktérem letadel. Pak začal sbírat brouky, choval mloky, hady, a když se oženil, měl velkou kolekci živých pavouků. Dnes už má doma „jen“ rybičky, sladkovodní krevety a strašilky. Jak sám říká – neškodné libůstky staršího pána. Se synem lepí papírové autobusy a má spoustu dalších koníčků. Mimo to ho baví anatomie a věda. Před 5 lety spolu s kolegy patentoval v ČR objev, který možná přispěje k zabránění metastazování nádorů. Zcela nezávisle však přišli nedávno s podobným zjištěním američtí lékaři. Rýsuje se spolupráce? A daroval by své tělo pro výuku? Nejen na to odpovídá profesor Karel Smetana, přednosta Anatomického ústavu.


zburi 12.07.2017

Nepamatuju si jediný bezbolestný desetiboj

70326Říká, že se nejlépe rozhoduje pod tlakem a že se na všem snaží hledat spíš to pozitivní. Žádné životní krédo ale nemá, protože řídit se jím by prý bylo nelehké. V hlavě má však už od dětství zasunuto „nečiň nikomu nic, co bys nechtěl, aby činil tobě.“ Vychováván byl takřka prvorepublikově, ostatně na přání pradědečka dostal jméno po prvním prezidentovi naší republiky. Bývalý vynikající desetibojař a současný šéftrenér české atletické reprezentace. Tomáš Dvořák.


zburi 18.04.2017

Když jde člověk k divadlu, stává se lékařem lidských duší

67863Ze všech svých profesí se nejlépe cítí v roli dědečka, zejména když může jít se svým vnukem Američanem na ryby. Na divadelní scéně, kde se hrají především velké lidské příběhy, však žádnou oblíbenou roli nemá. Protože když si prý člověk něco oblíbí, musí se s tím jednoho dne stejně rozloučit. Tomáš Töpfer – ředitel Divadla na Vinohradech, herec, režisér, scenárista a vysokoškolský pedagog, ale také podnikatel či bývalý politik.


zburi 16.01.2017

Doktor opravuje zeď, o které ví, že stejně jednou spadne

67055S bulvárem vychází výborně a nemá prý žádné špatné vlastnosti. Nejvíc ho baví zevlování, na druhé straně rád sportuje. Lékařů se nebojí, medicínu by ale dělat nechtěl a sebekriticky přiznává, že první pomoc by nejspíš poskytnout nedokázal. Nicméně jak je mu vlastní, určitě by do toho šel. Tak trochu punkový rozhovor s přinejmenším režisérem, hercem a moderátorem Jakubem Kohákem. Chvílemi vážně, ale převážně nevážně.


zburi 24.10.2016

Neřeším, zda se u nás léčí slavní – mnohdy o tom ani nevím

64633Když jdeš nahoru, všechny lidi zdrav, protože je za chvíli potkáš, až půjdeš dolů. Touto myšlenkou se aktuálně řídí žena, která byla během svého profesního života několikrát v různých vedoucích pozicích a jež sama říká, že je dosud kariérně nejvýš. Už osmým rokem totiž úspěšně vede Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze. Dana Jurásková.


zburi 08.07.2016

Kravata úspěch ve vědě nedělá

63876Jeho životní krédo zní carpe diem – užívej dne. Má rád motorky a motorkářství, aktivně se věnuje izraelskému bojovému umění krav maga, kdysi dávno hrál na klavír a pořád se prý na něco těší. Jako vědec působil v několika tuzemských i zahraničních institucích a koncem dubna byl podruhé zvolen do funkce děkana 1. lékařské fakulty UK. Profesor Aleksi Šedo, lékař a biochemik, který se věnuje experimentální onkologii.


zburi 15.04.2016

Můj životopis je jednoduchý: MŠ, ZŠ, VŠ a Student Agency

60344Nepoužívá pracovní e-mail. Neumí prý vést lidi, proto výkonně neřídí ani vlastní firmu. Má ale spoustu dobrých nápadů a dnešní mladá generace se mu líbí, protože je sebevědomá. Ani jemu za studií nechyběla odvaha a pustil se do podnikání. Z agentury zprostředkovávající au pair pobyty postupně vybudoval silnou společnost s širokým portfoliem služeb, která proslula hlavně díky „žlutým“ autobusům a vlakům. Podnikatel Radim Jančura.

 


zburi 15.01.2016

Život je i otázkou šťastných náhod

58411Když chcete něco dokázat, musíte pro to udělat víc než ostatní. Tak zní krédo vrcholového sportovce, který si už v mládí vysnil, že vyhraje olympiádu. Vítězil v juniorských turnajích, stal se mistrem republiky, reprezentantem, začal porážet hráče světové špičky… Slibně rozjetou kariéru ve 24letech z čista jasna přerušila diagnóza zhoubného nádoru varlete. Badmintonista Petr Koukal. Pokorný bojovník.


zburi 03.12.2015

Nastala doba, kdy se začne přebudovávat člověk

57244Kdoví, ale kdyby se jeho životní příběh psal znovu, možná by se stal exaktním vědcem. Ostatně přes science-fiction má k vědě docela blízko. Spisovatel, novinář, fotograf, věčný (techno)optimista, milovník psů a japonských zahrad. Ondřej Neff.


zburi 03.12.2015

Everything will be ok in the end. If it’s not ok, it’s not the end.

56456Říká, že nezná slovo nudit se. Od základní školy dělala atletiku a sportovní aerobik v týmech, od 16 let pracuje minimálně na poloviční úvazek a živí se, přitom úspěšně studuje všeobecné lékařství na naší fakultě – aktuálně nastupuje do 6. ročníku. Před dvěma lety ji diagnostikovali hormonálně aktivní nádor vaječníku. Po operaci se rozhodla, že chce pomáhat zejména mladým lidem, aby se starali o své zdraví. A tak Kateřina Vacková založila neziskovku Loono.


 


zburi 03.12.2015

Medicína je pro mě skvělou „kompenzační pomůckou“ a životní kolejnicí

55046„Kdysi mě napadla grafická definice pro to, jak si udržet přátele a klidnou rovnováhu vztahu. Je to elipsa – musím se vzdálit, abych ti byl blíž. Takže to je mé životní krédo," říká Imran M. Zangi, absolvent 1. LF UK.počet zobrazení: 889 poslední aktualizace: 02.10.2017
zavřít