1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Nový volitelný předmět Člověk mezi zrozením a smrtí – a v doprovodu filosofie

101745

Doc. Tereza Matějčková vystudovala filozofii a religionistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Do roku 2023 byla odbornou asistentkou pro obor filosofie na Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, v témže roce byla jmenována docentkou. Je autorkou řady studií publikovaných v češtině i v zahraničí, překládá do češtiny a němčiny, jako editorka se podílela zejména na titulech nakladatelství Oikoymenh. Její kniha Kdo tu mluvil o vítězství? Osm cvičení ve filosofické rezignaci (2022) byla nominována na cenu Magnesia Litera 2023.

Člověk mezi zrozením a smrtí – a v doprovodu filosofie (B03598)

Do světa vede jediná cesta, ale je na každém zvlášť, aby si ji objevil a učinil krok do neznámá. Jakmile se narodíme, jsme každý den blíže smrti – a víme o tom. Mezi zrozením a smrtí dospíváme, jsme zdraví, nemocní, milujeme, stáváme se rodiči, stárneme. Nic z toho se neobejde bez těla, ale vše se obejde bez filosofie. Jenže aspoň podle „předsudků filosofů“ patří k naší přirozenosti, že se tážeme po smyslu toho všeho, co se nám děje.

V tomto úvodním kurzu do filosofie se studentům pokusím ukázat, jak by to mohlo být možné. Přitom se budu zabývat základními filosofickými otázkami ve vztahu k tělu a tělesnosti. Na každé hodině si (v naprosté schematičnosti) představíme, jak typově o daném jevu uvažovali klasičtí filosofové.

Organizačně

Předmět je bez prerekvizit, bude se konat v zimním semestru, v pondělí od 14.00 do 15.30 ve Faustově domě, Karlovo nám. 40, učebna č. 20, 2. patro.

 

Hodnocení: (hodnotilo 5 uživatelů) spravovat