1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
josmart| tisk | spravovat

Nejčastější chyby vytvářené uživateli WebBlastu

Máte pocit, že výsledky Vaší práce v našem redakčním systému nejsou příliš reprezentativní? V tomto článku se dozvíte, jaké jsou nejčastější chyby, kterých se uživatelé dopouštějí a jak se jich vyvarovat.

 1. Přílišné používání příloh.
  Často se zde setkáváme se články, které kromě odkazu na Wordovský dokument neobsahují prakticky nic. Uživatel se nedozví, k čemu ten článek je, dokud tu přílohu neotevře. A pokud Word nemá nainstalován, má smůlu. Dokonce jsou případy, kdy připojený dokument obsahuje třeba jen jedinou větu, což rozhodně nesvědčí o zdravém přístupu autora k publikování na webu. Když už potřebujeme dát do článku přílohu, je vhodné ji převést do PDF a v článku na ni udělat odkaz.
 2. Vložení obrázku nebo tabulky o příliš velké šířce
  Stránka má pevnou šířku. Pokud tam vložíte obrázek, nebo třeba tabulku z Excelu, která je širší, rozhodíte grafiku stránky, vložený objekt bude přesahovat hranice stránky.
  Využijte prosím výchozí volbu při nahrávání obrázku, která zajistí, že se na stránku obrázek vejde.
  Vkládáte-li tabulku z Excelu, je nutné v Excelu ještě před kopírováním zmenšit šířku sloupců na minimum. Po vložení do okna WebBlastu už s tím příliš nenaděláte.
 3. Prázdná anotace nebo tělo článku
  Článek musí mít zadány obě náležitosti, jinak bude jeho informační hodnota velmi nízká
 4. Autor se před publikací nepodívá na náhled článku (ikonka nalevo od ikony pro tisk), kde je hned vidět, jestli je článek připraven správně.


Na závěr si ukážeme, jak by měl vypadat ideální článek:

 • Název článku musí být výstižný (příklad nevhodného názvu - "Informace pro studenty")
 • Článek musí obsahovat anotaci, podle které návštěvník pozná, jestli článek obsahuje informace, které jej zajímají, jestli má smysl klikat na název článku.
 • Pokud se kompletní informace, které měl článek poskytnout, vešly do anotace, nemůžeme nechat tělo článku prázdné. V takovém případě alespoň zkopírujeme anotaci do těla článku.
 • Pokud to není nezbytně nutné, nepoužíváme přílohy. A pokud je to opravdu nutné, doporučujeme přílohu převést do PDF. Situace, kdy jsou přílohy akceptovatelné, jsou tyto:
  • zdroj není možné jednoduše převést do okna editoru - např. PPT, PDF, XLS s více listy nebo příliš širokými tabulkami
  • Word dokument je příliš rozsáhlý a po optimalizaci natolik rozsypaný, že není reálné upravit jej do akceptovatelné podoby
  • Jde o formulář, který je určen k tisku

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení výpočetní techniky . počet zobrazení: 3294 poslední aktualizace: josmart, 09.11.2017
Hodnocení: (hodnotili 3 uživatelé) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít