Asociace děkanů lékařských fakult ČR nesouhlasí s další pracovní povinností pro mediky

Prohlášení ADLF k pracovnímu zapojení studentů ve zdravotnických zařízeních II.

Asociace děkanů lékařských fakult ČR s obavami sleduje nepříznivou epidemiologickou situaci a narůstající přetížení nemocnic, které trvá přesto, že tisíce studentů medicíny již třetí semestr dobrovolně a obětavě pomáhají českému zdravotnictví. Jen málokdo si dokáže představit, jak obtížné je skloubit tuto pomoc s velmi náročným studiem.

V našem prohlášení ze 4. ledna 2021 jsme deklarovali ochotu rozšířit dobrovolnou pomoc v případě mimořádné krize a uvítali jsme příslib ministra zdravotnictví, že nedojde k necitlivému přikazování pracovní povinnosti studentům již zapojeným do dobrovolné pomoci.

Znepokojilo nás, že nyní vláda znovu uvažuje o vyhlášení pracovní povinnosti pouze pro mediky, když řadu pomocných prací mohou zvládnout studenti i z jiných fakult než lékařských.

Děkani všech osmi lékařských fakult jednoznačně nesouhlasí s již třetím obnovením pracovní povinnosti pro naše studenty a žádají ministra zdravotnictví, aby byly respektovány požadavky představitelů institucí, které jsou zodpovědné za kvalitu vzdělávání dalších generací lékařů.

Celý dokument naleznete ZDE.