Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte nás
Většina pacientů
s Parkinsonovou nemocí trpí nějakou formou poruchy řeči. Jakou, to dosud
lékaři v klinické praxi běžně nerozlišovali. Vědci z 1. lékařské
fakulty UK a Fakulty elektrotechnické ČVUT nyní pomocí speciálního softwaru
identifikovali u nově diagnostikovaných pacientů tři typy řečové poruchy.
Výzkumníci jsou nyní přesvědčeni, že podle typu vady řeči lze předvídat, jak se
bude Parkinsonova nemoc u pacienta celkově rozvíjet a jak bude reagovat na
léčbu. 1. lékařská fakulta zveřejňuje objev v souvislosti s Evropským
dnem mozku, který připadá na 11. března.
Na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy začnou ve studijním programu
Všeobecné ošetřovatelství vyučovat budoucí vysokoškolsky vzdělané všeobecné sestry.
1. LF UK chce otevřením vzdělávacího programu přispět ke zlepšení personální
situace ve zdravotnictví.
„Kvalitní učitelský sbor, obrovská klinická základna a špičkové vybavení umožňuje na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy udržovat tradičně vysokou úroveň vzdělávání lékařů i nelékařských zdravotníků. Naše fakulta je v mnoha ohledech výjimečná a stojí za to u nás studovat,“ předesílá děkan 1. LF UK prof. Martin Vokurka jako pozvání na den otevřených dveří, který na fakultě proběhne 8. ledna – letos opět online. Zájemci o studium se prostřednictvím živého streamu, přednášek nebo virtuálních prohlídek dozví z první ruky, jak se připravit na přijímací řízení, jak vypadá moderní výuka medicíny, co je to simulační medicína i jak se na fakultě žije.
AA amyloidóza je nepříliš časté, ale velmi závažné
onemocnění, které může vést k fatálnímu selhání ledvin. Zpravidla vzniká
jako důsledek chronického zánětu nebo infekce. V posledních letech se ale
zvyšuje podíl pacientů, u kterých se tato nemoc objevuje bez zjevné základní
příčiny, což znemožňuje jejich léčbu. Lékařům a vědcům z 1. lékařské
fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK), IKEM a 3. lékařské fakulty UK se po 16
letech vytrvalého pátrání podařilo jako prvním na světě najít mutaci, která by
za AA amyloidózu mohla být v těchto případech odpovědná. Spolu s tímto
průlomovým objevem také navrhují účinnou léčbu.
Pacientské organizace představily strategii rozvoje telemedicínských služeb pohledem pacientů, která vznikla ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy (1. LF UK) a za podpory Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Českému zdravotnictví strategický dokument k telemedicíně dosud chyběl.
Lékaři Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN zaznamenali a spolu s kolegy z dalších klinik popsali ojedinělý jev v léčbě metastazujícího melanomu. Poté, co u svého pacienta vyčerpali všechny léčebné možnosti, rozhodli se paliativně využít lokální kryoterapii, tedy zmrazit část melanomu na pacientových zádech. S podporou moderních léků, které odbrzďují imunitu, se pacient z rakoviny zcela uzdravil. Jde o první doložení unikátního abskopálního efektu po kryoterapii v klinické praxi.
Vědci z 1. lékařské fakulty a Ústřední vojenské nemocnice prověřili v praxi technologii, která lékařům umožní zjišťovat nitrolebeční tlak, aniž by museli do pacientovy lebky vrtat a vkládat do ní sondu. Speciální polštář zaznamenává mikroskopické pulsování hlavy, ze kterého lze změny v tlaku odvodit. „Nárůst nitrolebečního tlaku značí, že pacientovi hrozí poškození mozku a smrt. Jedná se tedy o zásadní ukazatel pro nastavení léčby při traumatech hlavy. Nová technologie by mohla jeho měření učinit bezpečnější, levnější a mnohem rozšířenější,“ soudí jeden z autorů výzkumu doc. MUDr. RNDr. Ondřej Bradáč, Ph.D., z Neurochirurgické a neuroonkologické 1. LF UK a ÚVN.
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou historii. Posudky o zdravotním stavu začala podávat již v druhé polovině 17. století. Budova Hlavova ústavu byla otevřena v roce 1921, tedy právě před sto lety. Za tu dobu zde byl proveden nespočet pitev, toxikologických vyšetření a znaleckých posudků, které pomohly objasnit onemocnění, úrazy, intoxikace i velké kriminální případy. „Soudní lékařství je obor vhodný pro přemýšlivé lékaře, kteří mají rádi překvapení,“ míní doc. Alexander Pilin z Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN.