Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násVědci z Biotechnologického ústavu AVČR a 1. lékařské fakulty UK vyvinuli látky – ligandy, které dokáží deaktivovat funkci bílkoviny s názvem interleukin 6 v nádorovém prostředí blokací příslušného receptoru. IL-6 totiž přispívá k množení nádorových buněk a vede ke vzniku metastáz. V laboratorních podmínkách dokázaly tyto nové ligandy zpomalit růst a pohyb rakovinných buněk melanomu, duktálního adenokarcinomu pankreatu a glioblastomu. Pokud se podaří nalézt partnera v komerční sféře, má využití těchto ligandů šanci na klinické testování a stát se součástí léčebné strategie. Část vývoje probíhala v rámci projektu Národní ústav pro výzkum rakoviny.
Nově vyvíjené robotické zařízení by mohlo pomoci přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy. Díky přelomové miniaturizované gama kameře přesně lokalizuje, kde a jak radiofarmakum působí. Prototyp nazvaný ThyroPIX byl vyvinutý v rámci stejnojmenného projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky.
Koloběžky jsou stále oblíbenějším prostředkem dopravy. S jejich rostoucí popularitou se ale pojí alarmující nárůst počtu úrazů hlavy. Odborníci z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN zaznamenali tento trend i v klinické praxi, a proto se na pacienty s těmito typy úrazů zaměřili ve studii, kde hodnotili klinické i demografické statistiky spolu s diagnózami, výsledky a komplikacemi.
Mladí dospělí ve věku od 18 do 30 let musí v současném světě čelit mnoha výzvám. Tlaky spojené s digitálními médii, sociálními sítěmi i dynamickým vývojem na trhu práce mohou zvyšovat stres, úzkost a pocit izolace. Vzhledem k tomu, že u mladých dospělých se teprve dokončuje vývoj mozku, rozhodnutí a zkušenosti z tohoto období můžou mít významný vliv na jejich duševní zdraví. Vědci z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN se proto rozhodli na tuto skupinu zaměřit v ojedinělém výzkumu trvajícím více než deset let a zjistit, jaký má moderní životní styl vliv na psychiku.
Společná experimentální laboratoř 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Nemocnice Na Homolce se řadí mezi jedinečná akademická pracoviště v národním i evropském měřítku. Nově disponuje nejmodernějším angiografem, který umožňuje dokonalé rentgenové zobrazování cév i dalších tkání, orgánů a struktur. Je konfigurován pro hybridní operační sály a vybaven pro 3D rekonstrukce včetně orientačního CT vyšetření (cone-beam CT).
Závislosti, poruchy příjmu potravy a sebepoškozování patří mezi významné problémy současné mladé generace. Odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy proto vytvořili systém vzdělávání profesionálů, kteří se v rámci komunitní prevence věnují právě těmto formám rizikového chování u dětí a dospívajících. Funkčnost modelu byla ověřena ve třech teritoriích na území České republiky.
Již 6. ledna 2024 se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy otevře zájemcům o studium. Návštěvníci dne otevřených dveří se mohou těšit na důležité informace o studiu, fakultě i studentském životě, které jim předají jak zástupci fakulty, tak současní studenti. Připraven je také bohatý doprovodný program, v jehož rámci se budou moci podívat do výukových prostor, poslechnout si zajímavé přednášky a vyzkoušet drobné lékařské úkony na vlastní kůži. Připraveno je i několik novinek.
Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Většina lidí si uvědomuje, že potřebují spát přiměřeně dlouho a ve vhodnou dobu, přesto se podle toho velká část populace neřídí. Spánek se zkracuje a jeho kvalita klesá i v důsledku alkoholu či jiných návykových látek. Stížnosti na spánek jsou jedněmi z nejčastějších, kteří lékaři slýchají ve svých ordinacích.