Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte nás
Přijetí tzv. nekuřáckého zákona (Zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek) nechrání pouze pasivní kuřáky. Jak zjistili odborníci na léčbu závislostí z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zákon pozměnil také vzorce užívání tabáku u samotných kuřáků. Adiktologové to dokazují na datech prospektivní studie, která porovnávala chování kuřáků tabáku v období 7 měsíců před a po zavedení tzv. nekuřáckého zákona.
„Přinášíme unikátní data přímo od kuřáků tabáku, které jsme sledovali v čase. Jedná se o první sondu, jak se změnilo chování kuřáků v souvislosti s touto legislativní změnou. Zjistili jsme například, že průměrná denní spotřeba cigaret u sledovaného vzorku 130 kuřáků po zavedení zákona mírně poklesla, a to o 3 cigarety za den. Nová legislativa naopak způsobila mírné zvýšení motivace k odvykání kouření,“ řekl Mgr. Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.
Zákazem kouření v restauracích se mezi sledovanými účastníky studie zvýšil podíl vykouřených cigaret na ulici a doma ve srovnání s kouřením v zaměstnání nebo v autě, a to zejména u těch kuřáků, kteří si dříve zapalovali cigaretu právě v restauračních zařízeních. Nekuřácká legislativa ale ovlivnila také motivaci k odvykání. Jak Adam Kulhánek dodává, méně cigaret za den po zavedení nekuřáckého zákona kouřili právě respondenti s vyšší mírou motivace a sebedůvěry. Nejčastěji zmiňovaným zdroje motivace pak pro sledované kuřáky bylo jejich zdraví.
Studie k nekuřáckému zákonu je jedním z prvních výstupů aktuálně vznikajícího Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku. Pod vedením Mgr. Adama Kulhánka vzniká na Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN multioborový expertní tým, který se v novém centru zaměří na problematiku užívání tabáku v České republice, a to nejen v oblasti výzkumu, ale také prevence a léčby. Svou koncepcí bude navazovat na již vzniklé Centrum veřejného zdraví se zaměřením na alkohol.
„Vývojem unikátní profese adiktologa postupně dochází k jejímu uplatnění v praxi, v tomto případě k modernizaci a žádoucímu posunu v prevenci a léčbě závislosti na tabáku. Nebudujeme systém léčebných intervencí pouze pro úzkou skupinu nejvíce motivovaných
pacientů. Naším cílem je vznik komplexního systému, který má co nabídnout i méně motivovaným a nerozhodnutým pacientům i těm s komplikacemi, které vyžadují individuální přístup a delší a intenzivnější péči,“ podtrhl proděkan 1. lékařské fakulty UK pro nelékařské obory a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D.