Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násZa jeden rok v ČR způsobí kouření smrt 15 až 16 tisícům lidí. Kvůli alarmujícím číslům platí od května 2017 Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který zavedl plošný zákaz kouření v restauracích.
„V restauraci očekáváme zdravotně nezávadné jídlo a pití. To všichni jejich soukromí majitelé samozřejmě zajišťují – žádnou státní restauraci neznám. Logicky by tam měl být i zdravotně nezávadný vzduch,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) dnes představil nová data, která srovnávají množství hospitalizací kvůli vybraným onemocněním, u nichž se omezení kouření může projevit téměř okamžitě. Jde o akutní srdeční infarkt, anginu pectoris, ischemickou chorobu srdeční a astma. Statistici porovnali první půlrok od absolutního zákazu kouření v restauracích se stejným obdobím, kdy bylo kouření v těchto podnicích povoleno. Předběžné výsledky jsou zřejmé – v ČR došlo ke zřetelnému poklesu hospitalizací pro tato vybraná onemocnění.
„Kouření je podle dostupných dat stále významnou příčinou úmrtnosti v české populaci. Přispívá nejen k tisícům úmrtí na zhoubné nádory plic, ale např. i k úmrtím na onemocnění srdce. Čerstvá data z Národního registru hospitalizovaných předběžně poukazují na příznivý trend: pokles počtu hospitalizovaných pro závažná onemocnění oběhové a dýchací soustavy ve druhé polovině minulého roku,“ uvádí RNDr. Ondřej Májek, Ph.D., z ÚZIS. Odborníci odhadují, že změnu bude možné definitivně doložit nejprve po jednom roce, lépe dvou až třech letech.
Riziko dalších onemocnění, jako jsou rakovina nebo CHOPN, způsobených pasivním kouřením, bude klesat až po letech. Poklesy lze ale doložit v jiných zemích, kde bylo kouření v restauracích zakázáno dříve. „V Kanadě je jedna z nejlepších forem legislativy, která zajišťuje ochranu před tabákovým kouřem na veřejnosti. Platí již mnoho let, proto je možné ukázat její významný efekt,“ říká kanadská dietoložka Keely Fraser, PDt, MSc.
Lékaři nyní v souvislosti s návrhy na změnu tzv. protikuřáckého zákona v ČR iniciovali petici za zachování nekuřáckých veřejných prostor. Její signatáři zdůrazňují, že žádný zákon nezakazuje nikomu kouřit – kuřáci samozřejmě mohou
kouřit, jen ne tam, kde dýchají
jiní. Svoboda dýchat čistý vzduch je nad svobodou kouřit. Členem petičního výboru je také
emeritní přednosta III. chirurgické kliniky
1. LF UK a FN v Motole prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., který v roce 1997
provedl se svým týmem první transplantaci plic v ČR. „USA je zemí svobody,
přesto je v New Yorku zákaz kouření i v parcích. Neargumentujme tedy
svobodou při zákazu kouření v restauracích u nás,“ podotýká plicní
chirurg.