Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte nás
Registrační číslo: CZ.02.01.01/00/23_020/0008502
Zkrácený název: MICRO-BIOTECH
Projekt je realizován z Operačního programu Jan Amos Komenský, výzva č. 02_23_020 Mezisektorová spolupráce.
Realizace projektu: 1. 1. 2025 až 31. 12. 2028 (udržitelnost do 31.12.2032)
Příjemce projektu: Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Popis projektu:
V posledních několika desetiletích dochází k razantnímu rozvoji zemědělství a průmyslu, což vede k výrazné kontaminaci životního prostředí různými znečišťujícími látkami na globální úrovni. Jednou z hlavních skupin polutantů, které jsou do životního prostředí uvolňovány lidskou činností, jsou biologicky aktivní farmaceutické látky (FAL). Jejich přítomnost v půdě a povrchových vodách má za následek znehodnocování zdrojů pitné vody a negativně ovlivňuje řadu organismů, čímž významně přispívá k celkovému znečištění životního prostředí. Zdrojem FAL není pouze průmyslová výroba, ale na jejich pronikání do životního prostředí se zásadně podílí i splašková voda z domácností, nemocnic, léčeben apod.
Cíle projektu:
Přestože se FAL v pitné vodě vyskytují ve velmi nízkých koncentracích, takže zatím nepředstavují vysoké riziko pro zdraví člověka, v případě antibiotik má dlouhodobá expozice bakterií subefektivními koncentracemi FAL za následek vznik a šíření antibiotických rezistencí, jejichž dopad v oblasti léčby a tedy i zdraví člověka je výrazný. Projekt se proto zaměřuje i na vývoj vysokokapacitního nástroje pro ekotoxikologický screening, epidemiologický monitoring a analýzu evoluce rezistence a patogenicity mikroorganismů jako vhodný postup pro detekci samotných patogenů v reálném prostředí.
Dopady projektu:
Problematika výskytu farmakologicky aktivních látek (FAL) je nade vší pochybnost vysoce aktuálním tématem FAL se v životním prostředí vyskytují, mají negativní vliv na jeho složky a jejich spotřebu nelze efektivně regulovat. Vzhledem k tomu, že dostatečně citlivé metody detekce FAL jsou dostupné pouze relativně krátkou dobu a nezachycují všechny formy FAL, získání jakýchkoliv dalších informací o jejich distribuci ve vodách (včetně jejich reziduí a transformovaných forem) přináší důležité poznatky směrem k odhadu stávajících i budoucích rizik pro životní prostředí. Doplnění palety analytických technik v komplikovaných matricích (odpadní vody, odpadní kaly, kompost) a vývoj hmotnostně spektrometrických čipů pro vybrané analyty bude tedy nabízet široké praktické uplatnění jak v laboratoři, tak v reálných podmínkách.
Kontakt: Ing. Veronika Černá, e-mail: veronika.cerna@lf1.cuni.cz
Dedikace projektu / Acknowledgement:
Projekt „Mikroorganismy v ekologické obnově - bakterie jako buněčné továrny pro řízené bioremediace ekosystémů“ (reg. č. CZ.02.01.01/00/23_020/0008502) je podpořen z Operačního programu Jan Amos Komenský.
The project “Microorganisms in Ecological Restoration - Bacteria as Cell Factories for Controlled Bioremediation of Ecosystems” (reg. No. CZ.02.01.01/00/23_020/0008502) is supported from the Operational Programme Johannes Amos Comenius.