1. lékařská fakulta UK představuje na EXPO 2015 speciální program pro zdravý životní styl

Na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 v Miláně představuje 1. LF UK v části českého pavilonu nazvaném Laboratoř života speciální počítačový program určený všem lidem, kteří chtějí žít zdravě. Aplikace vyvinutá pro mobilní telefony umí ohlídat příjem a výdej energie, umožňuje nastavit plán hubnutí nebo přibírání tělesné hmotnosti, analyzuje složení jídelníčku, poskytuje hodnocení pohybových aktiv atd. Návštěvníci pavilonu se s ní zde mohou seznámit a rovnou si ji pomocí QR kódu stáhnout do mobilu.

„Naše účast na tak významné mezinárodní výstavě signalizuje, že české lékařství má co nabídnout v celosvětovém kontextu. Je rovněž ukázkou sounáležitosti fakulty s jinými významnými vědeckými institucemi v ČR,“ uvedl děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. Ocenil rovněž prezentaci zdravotnických témat způsobem, který je pochopitelný pro širokou veřejnost. Výstavu si v Milánu prohlédl při Českém dnu, který se konal 15. 5. 2015.

Autorem aplikace je prof. MUDr. Libor Vítek, Ph.D. z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. „V Miláně jsme se připojili k expozici Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který je proslulý vývojem léků ve světovém měřítku. Naše filozofie je taková, že bychom zároveň rádi lidem ukázali cestu k tomu, jak si dodržováním správného životního stylu uchovat zdraví a užívání léků předcházet,“ říká prof. Vítek. Doplnil, že program ke svým výzkumům již využívá IV. interní klinika 1. LF UK a VFN i Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky.

Aplikace je nejen komplexním průvodcem stravou a pohybem, ale umožňuje i konzultaci s různými odborníky. Od 1. května 2015, kdy byla výstava EXPO 2015 zahájena, je dostupná na webové stránce Ústavu organické chemie a biochemie vytvořené pro výstavu EXPO 2015 a na stránkách společnosti Sportvital Nutrition, která ve spolupráci s 1. LF UK program připravila.

Hlavními tématy výstavy Expo Milano 2015 jsou potraviny pro planetu a energie pro život. Česká expozice Laboratoř života přibližuje prostřednictvím sedmi uměleckých děl současné české patenty a úspěchy na poli vědy.

Legenda k fotografii:
Instalace Buňka v Laboratoři života

Zleva:
prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., děkan 1. LF UK,

Mgr. Jiří František Potužník, generální komisař české účasti na EXPO 2015,

Jakub Nepraš, autor instalace,

Ing. Irena Krumlová, tisková mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i.,

RNDr. PhDr. Zdeněk HOSTOMSKÝ, CSc., ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i.