1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Světový den bez tabáku WHO letos chrání mladé

(Praha, 27. 5. 2020) Světový den bez tabáku vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 1987 vždy na poslední květnový den, tedy na 31. 5. 2020. Každoročně má tento den jiné téma z oblasti kontroly tabáku, letošní motto zní: Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu.

„Když váš výrobek zabije každý rok 8 milionů lidí, potřebujete oslovit novou generaci. Kromě klasických metod jsou to v poslední době hlavně sociální média, kde působí placení influenceři, aniž by byla jejich videa označená jako reklama. Snaží se vzbudit dojem, že kouření či užívání zejména zahřívaného tabáku, tedy tlení, znamená zdravý životní styl, nebo že kouření vodní dýmky neškodí. Podporují dostupnost cigaret z prodejních automatů či přes internet. Představují kouření jako dospělé rozhodnutí či symbol svobody – ačkoli přesný opak je pravdou,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

88609

Jak profesorka Králíková dodává, dospělí kouřit prakticky nezačínají – jen jeden z deseti kuřáků si zapálil první cigaretu po svých 18. narozeninách, to platí prakticky ve všech zemích, u nás je věk první cigarety kolem 10–12 let. „Měli bychom stále zdůrazňovat, že kouření není dospělé rozhodnutí, ale dětská nemoc, diagnóza F17, a rozhodně neznamená svobodu, ale naopak závislost – 7 z 10 dospělých kuřáků by raději nekouřilo, to je u nás nějakých 1 400 000 lidí, kteří denně platí za něco, co vůbec nechtějí,“ zdůrazňuje prof. Králíková.


Zajímavé odkazy:
Světový den bez tabáku
https://www.who.int/news-room/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2020
Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku České lékařské společnosti JEP
https://www.cls.cz/tabak
Společnost pro léčbu závislosti na tabáku
www.slzt.cz 

88610

Hodnocení: spravovat