První Centrum porodní asistence je v Nemocnici Na Bulovce

(Praha, 5. 2. 2019) První Centrum porodní asistence (CPA) v České republice vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK, Nemocnice Na Bulovce (NNB) a Neonatologickém oddělení NNB. Jde o zásadní krok v pohledu na porodní péči i v přístupu k rodičce a k novorozenci.

CPA nabízí respekt k přání budoucí matky – příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí. Zahájení provozu je naplánováno na 8. února 2019. Dnes se u této příležitosti konala v Nemocnici Na Bulovce tisková konference za přítomnosti předsedy vlády ČR Andreje Babiše, ministra zdravotnictví pana Adama Vojtěcha, děkana 1. LF UK prof. MUDr. Aleksiho Šeda, DrSc. a dalších významných hostů.

V CPA porody probíhají pouze pod vedením porodní asistentky. O jednu rodičku se stará vždy jedna porodní asistentka, která vede i předporodní péči a příjem k porodu. Zároveň jsou definována jasná kritéria komplikací porodu, kdy je přivolán okamžitě dostupný lékař. Díky umístění přímo v prostorách porodního sálu je pro matku i novorozence zajištěna možnost ihned vyřešit případné nepředvídatelné komplikace a kritické stavy novorozence – aby na konci bylo spokojené a zdravé miminko.

„Jedná se o pilotní projekt, který vznikl na základě požadavku Ministerstva zdravotnictví. Nemocnice Na Bulovce již v minulosti zavedla koncept minimální separace při a po porodu, tzv. trvalý kontakt maminky a dítěte. Jsme připraveni dále rozšiřovat své služby podle společenské poptávky při současném zachování vysoké odbornosti a bezpečí,“ vysvětluje prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a NNB prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D.

„Pro Ministerstvo zdravotnictví je samozřejmou a zásadní prioritou život, zdraví a bezpečnost matky a novorozence. Na tomto principu nemůžeme slevit, nicméně současně vnímáme jako důležitý i maximální komfort a vstřícnost směrem k rodičce, což je zvlášť klíčové u tak soukromé a intimní záležitosti, jakou je porod dítěte. Proto se snažíme jít cestou zvyšování kvality poskytovaných služeb v porodnicích a vytváření center porodní asistence. Chceme, aby přáním maminek bylo co možná nejlépe vycházeno vstříc při zachování naprosté bezpečnosti pro ně i pro jejich děti. V případě takového porodního centra to znamená, že lékař bude vždy připraven okamžitě zasáhnout, bude-li to při porodu zapotřebí. A to je pro nás klíčové, aby byl lékař v blízkosti, aby v případě komplikací při porodu mohl co nejrychleji rodičce a jejímu dítěti pomoci,“ říká ke konceptu porodního centra ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V Nemocnici Na Bulovce tak bude mít rodička nově na výběr. Buď zvolí klasický porod s lékařem, nebo pouze s porodní asistentkou. Péče CPA bude rodičkám nabízena při první návštěvě v porodnici ve 36. týdnu těhotenství. V CPA je nyní aktivně zapojeno sedm porodních asistentek a tým se bude dále rozšiřovat. „Naším cílem je také vytvořit centrum pro vzdělávání porodních asistentek,“ dodává Zikán.

Centrum porodní asistence čeká v nejbližším roce další rozvoj. V první fázi, tedy od otevření v únoru 2019, budou porody v CPA vedeny na porodních sálech pouze s porodní asistentkou. Miminko zůstane po porodu s matkou, praktikován bude takzvaný bonding a minimální separace. Je zde také možnost trvalé přítomnosti otce i doprovázející osoby. Druhá fáze odstartuje na podzim 2019. Porody v CPA se přesunou z porodního sálu do dvou nově vzniklých porodních pokojů. Výstavba apartmánů s vlastním sociálním vybavením a domácí atmosférou bude probíhat za plného provozu porodnice. Apartmány budou umístěny v areálu běžných porodních sálů. Ve třetí fázi se CPA v Nemocnici Na Bulovce rozroste o další čtyři apartmány, výukové zázemí a prostory pro předporodní kurzy.

Systém péče o novorozence

V Nemocnici Na Bulovce je praktikován takzvaný bonding (v překladu připoutání, připojení), který je moderním způsobem ošetření novorozence. Metoda je zaměřená na důležitost prvního kontaktu matky s dítětem po porodu a na podporu kojení. Bonding vyžaduje stále více rodiček: „Nemocnice Na Bulovce nabízí nastávajícím maminkám služby nového vybavení, díky kterému mohou novorozenci první dvě hodiny po porodu zůstat za plného komfortu v těsné blízkosti matky, tedy na jejím hrudníku. I v dalším průběhu zůstává miminko trvale s maminkou,“ říká MUDr. Martin Čihař, primář Neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce.

Po porodní alternativě volají dlouhodobě jak některé rodičky, tak porodní asistentky. CPA následuje evropský trend, je odrazem rostoucí poptávky po respektujícím porodnictví, zvýšení soukromí a komfortu rodičky i doprovodu při porodu a v neposlední řadě také po snížení počtu zdravotnického personálu.

Podle názoru Mezinárodní federace gynekologů a porodníků (FIGO) lze tato centra budovat, ale pouze v rámci nemocnic, jinak zde vyvstává riziko nárůstu novorozenecké úmrtnosti. Jako příklady dobré praxe tato organizace uvádí USA, Spojené království, Irsko či severské země.

CPA následuje evropský trend, je odrazem rostoucí poptávky po respektujícím porodnictví, zvýšení soukromí a komfortu rodičky i doprovodu při porodu. „Zřizování center porodní asistence umožní větší variabilitu poskytovaných služeb v komornějším prostředí, s respektováním přání rodičky, avšak při zachování bezpečnosti a odbornosti,“ komentuje náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová a dodává: „Jsme si zároveň vědomi, že realizace tohoto záměru center porodní asistence a zvážení vyšší míry zapojení porodních asistentek do systému poporodní péče o ženu a novorozence musí být zasazen do celkové koncepce péče o matku a dítě v perinatálním a novorozeneckém období.“