1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Medicínská prevence za zvuku elektrických kytar

(3. 7. 2019) Medici a mladí lékaři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zítra odstartují medicínsko-rockovou prevenci na festivalu Rock for People, který se koná od 4. do 6. července. 

Studenti a mladí lékaři budou návštěvníkům hudebního festivalu v Hradci Králové ukazovat první pomoc včetně masáže srdce a život zachraňující postupy rockery také naučí. Návštěvníci si budou moci nechat změřit krevní tlak, množství alkoholu v krvi nebo si vyzkoušet tzv. smokerlyzer, který vyčíslí množství CO ve vydechovaném vzduchu.
85104

Svůj rockovo-medicínský tým vyšle letos 1. LF UK s doprovodným programem na festival už pošesté.
Přínosné zkušenosti mediků a pozitivní odezvu návštěvníků vnímají i pedagogové fakulty, v čele s děkanem 1. LF UK prof. MUDr. Aleksim Šedem, DrSc., který se festivalu spolu se studenty osobně účastní. „Věřím, že naši studenti by dokázali poskytnout adekvátní pomoc třeba i Manickým pouličním kazatelům – Manic street preachers J. Ale především přijíždíme za návštěvníky. Chceme jim připomenout, jak málo může stačit, abychom někomu zachránili život, ať už správným poskytnutím první pomoci, adiktologickou intervencí nebo včasným záchytem rakoviny díky technikám samovyšetření,“ říká Aleksi Šedo.

Letní festivaly znamenají pro jejich účastníky zábavu, ale také řadu rizik. Zejména konzumace alkoholu a jiných návykových látek v horkém počasí, bez dostatku tekutin a po probdělé noci ve víru tance organismus značně vyčerpává. Jak si plnoletí rockeři, kteří konzumují alkohol, užijí letní festivalovou atmosféru bezpečněji? Zejména dostatečným doplňováním nealkoholických tekutin, ochranou před sluncem, odpočinkem a ve společnosti přátel.

Velká sedma zásad zdravého chování na festivalech

1. Neustále doplňovat tekutiny – nejlépe čistou vodu nebo jiným nealkoholickým drinkem a pravidelně pít.
2. Hlavu a kůži chránit před ostrým denním sluncem.
3. Najíst se. Plný žaludek zajistí potřebnou energii a ovlivňuje také vstřebání alkoholu.
4. Zůstat ve společnosti s přáteli pro případ krize (úraz, nevolnost, omdlení).
5. Nekombinovat alkohol s jinými návykovými látkami a léky.
6. Spát a odpočívat. Účast na několikadenním festivalu představuje intenzivní fyzický výkon.
7. Přenechat řízení auta někomu střízlivému.

85105

Zájem o medicínské workshopy a motivaci k prevenci popisují také medici. Vedle klasické medicínské osvěty, jakou je např. informování o hypertenzi spojené s měřením tlaku, přitahují velkou pozornost rockerů silikonová prsa a šourky. Ty na festival přiváží nezisková organizace Loono, která návštěvníky učí základní samovyšetření, díky němuž lze včas odhalit počáteční stadia rakoviny. „Nikdy mě nepřestane překvapovat, kolik toho lidé jsou ochotni s námi sdílet. O to více na festivalu, jakým je Rock for People. Lidé si nejen s chutí vyslechnou informace od nás a vyzkouší si veškeré aktivity, mnohdy se nám svěří i s vlastními příběhy a problémy. Ohromný zájem, nadšení pro věc a spolupráce je vidět všude – mezi námi na stánku, pořadateli i návštěvníky,“ říká studentka všeobecného lékařství na 1. LF UK Nela Rezbáriková.

Hodnocení: spravovat