Křeslo pro Fausta s profesorem Janem Pirkem

Profesor Jan Pirk se narodil v roce 1948 v Praze. Studium na tehdejší Fakultě všeobecného lékařství

Univerzity Karlovy dokončil v roce 1972 a jeho prvním působištěm v roli sekundáře bylo chirurgické
oddělení v nemocnici v Nymburce. V roce 1974 získal místo vědeckého aspiranta v IKEM na Klinice kardiovaskulární a transplantační chirurgie, kde byl poté mezi lety 1991 a 2017 přednostou. Zároveň je od roku 1994 také přednostou Kardiocentra IKEM.

V roce 1978 se profesor Pirk stal kandidátem lékařských věd, o deset let později získal doktorát. Na 1. LF UK byl roku 1997 habilitován a v roce 2000 mu zde byl udělen titul profesor. V 80. letech působil na kardiochirurgii v neworleanské Ochsner Medicine Foundation a počátkem 90. let také v Dánsku, v Univerzitní nemocnici Odense.

Profesor Pirk v roce 2007 provedl v IKEM první českou kombinovanou transplantaci srdce a plic. Dalším milníkem byl duben roku 2012, kdy jeho tým nahradil českému pacientovi, hasiči Jakubu Halíkovi, srdce dvěma čerpadly. Pacient poté čekal na transplantaci, ale v říjnu téhož roku zemřel na selhání jater a ledvin. Přestože se pro pacienta nepodařilo najít vhodného dárce srdce, jeho léčba posunula světovou medicínu. Před českými lékaři totiž obdobný zákrok provedli jen v americkém Texasu, kde ale pacient již po týdnu zemřel. 86272

Profesor Pirk se svým týmem uskuteční cca 250 operací srdcí ročně, celkem jich dosud provedl asi 7000, a k tomu navíc téměř 300 úspěšných transplantací srdce. Operuje také bez použití krevní transfuze. Výsledky jeho práce jej řadí k vysoce uznávaným operatérům srdcí v Evropě. Je čestným členem Spolku lékařů českých v Praze a České kardiologické společnosti a také členem výboru České společnosti pro kardiovaskulární chirurgii. Dále je členem European Association for Cardio-thoracic Surgery, The Society of Thoracic Surgeons nebo The New York Academy of Science.

Profesor Pirk je ženatý, má dva syny a sedm vnoučat. Mezi jeho koníčky patří dálkový běh (13x běžel maraton), triatlon a běh na běžkách. Také ho baví historická vozidla, vlastní několik Velorexů, a od mala je fanouškem SK Slavia Praha.