Křeslo pro Fausta s profesorem Ivanem Landorem

Program ke stažení ZDE

V dalším cyklu besed s názvem Křeslo pro Fausta, který se uskutečnil ve čtvrtek 29. června 2017 v 17.00 hodin ve Fausťáku – Akademickém klubu 1. LF UK, byl hostem děkana 1. LF UK profesora Aleksiho Šeda přednosta Ortopedické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole prof. MUDr. Ivan Landor, CSc.

Profesor Ivan Landor absolvoval v roce 1981 studium na tehdejší Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, současné 1. LF UK. Ještě téhož roku nastoupil na I. ortopedickou kliniku 1. LF UK a FN v Motole. Obě atestace složil v oboru ortopedická chirurgie a traumatologie. Tématem práce, s níž obhájil titul kandidát věd, byla necementovaná náhrada kyčelního kloubu. V letech 1993 až 2007 byl odborným asistentem 1. LF UK, v roce 2007 habilitoval s prací Řešení kostních defektů acetabula u totálních náhrad kyčelního kloubu a v roce 2012 se stává v oboru ortopedie profesorem.

Za 36 let svého působení na klinice ortopedie 1. LF UK a FN v Motole prošel řadou pracovních pozic – přes vedoucího lékaře, odborného asistenta, docenta, vedoucího úseku traumatologie a v roce 2014 byl jmenován jejím přednostou. Hlavním odborným zaměřením prof. Landora je aloplastika kloubní a její komplikace. Je také spoluautorem bezpočtu sériově vyráběných implantátů, zejména náhrad kolenního a kyčelního kloubu v řadě materiálových variant.

Problematiku komplikací totálních náhrad kyčelního kloubu uceleně zpracoval v monografii Revizní operace totálních náhrad kyčelního kloubu, která byla oceněna Hlávkovou a Chlumského cenou.

Za svou kariéru pobýval na zahraničních stážích například u prof. Georga Willerta na Ortopedické klinice Univerzity v Goettingenu, Bath & Wessex Orthopaedic Hospital v Bath u Johna Kirkupa či Rush Orthopaedic Institute Chicago Illinois, kde se u dr. Wayna Paproského věnoval problematice solidního kostního homoštěpu v revizní aloplastice.

Vedle odborných zájmů a pedagogické praxe, jíž se věnuje 23 let, mu zbývá čas i na cestování, lyžování, jízdu na motocyklu a také studium historie, zejména středověku a období renesance.