Křeslo pro Fausta 2.0 s prof. Petrou Liškovou

Profesorka Petra Lišková pracuje jako vedoucí lékařka Centra klinické oční genetiky na Oční klinice 1. LF UK a VFN, přednáší na 1. lékařské fakultě UK a vědecky působí také v Laboratoři pro studium vzácných nemocí na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN. Tady také byla součástí týmu, který před nedávnem objevil nový gen způsobující těžkou vadu oční rohovky – zadní polymorfní dystrofii a napomohl tak nejen jednoduššímu stanovení diagnózy této nemoci, ale v budoucnosti i jeho cílené léčbě. Profesorka Lišková ve vědě intenzivně spolupracuje s britskými lékaři, s nimiž se věnuje výzkumu onemocnění rohovky či atrofii zrakového nervu. Na 1. LF UK je součástí kolegia děkana, kde jako proděkanka zodpovídá za grantovou problematiku, a je také fakultní koordinátorkou univerzitního vědeckého programu Cooperatio. Je matkou tří dětí. Do práce jezdí (většinou) na kole.