Křeslo pro Fausta s muzikologem Jiřím Tichotou

Program ke stažení ZDE

Na další besedě z cyklu Křeslo pro Fausta, která se uskutečnila dne 25. května 2017 v Akademickém klubu 1. LF UK byl hostem děkana fakulty profesora Aleksiho Šeda muzikolog a entomolog doktor Jiří Tichota.

PhDr. Jiří Tichota se narodil 18. 4. 1937 v Točné u Prahy do muzikantské rodiny; jeho prapradědeček Antonín Liehmann byl prvním učitelem hudby Antonína Dvořáka. Přesto Jiří Tichota pracoval po škole nejprve jako dělník v chemičce, protože jeho otec byl v padesátých letech tehdejším režimem vězněn.

Svá vysokoškolská studia započal na Vysoké škole chemicko-technologické, ale poté ho zlákala hudební věda, kterou studoval na Filozofické fakultě UK. Od 3. ročníku zde pracoval jako asistent a v roce 1968 získal doktorát na téma Intabulace písní a vokálních skladeb v pražských loutnových tabulaturách 17. století. Na historii hudby, hlavně hudební paleografii, se soustředil i ve svých přednáškách.

Je autorem odborných muzikologických publikací, zejména z oboru staré instrumentální notace. Publikoval první soupis českých tabulárních pramenů, přičemž řadu rukopisných památek sám objevil a popsal. Jako praktický hudebník pořídil první české nahrávky na renesanční i barokní loutnu, mnoho záznamů kytarové hudby; mnoho let spolupracoval například s Pražskými madrigalisty.

V roce 1960 spoluzaložil Spirituál kvartet (od roku 1963 Spirituál kvintet), který vede dodnes. Kapela byla zakladatelským seskupením folkové hudby v Československu, nahrála přes dvacet alb, koncertovala například s Petem Seegerem, Žannou Bičevskou, Hanou Hegerovou, Pražským filharmonickým sborem nebo Dagmar Peckovou. V roce 1990 zpívali se Spirituál kvintetem také prezidenti Václav Havel a George H. W. Bush, skupina vystoupila pro prezidenta Clintona i první dámy světa. Koncertovala v mnoha zemích světa a získala řadu významný ocenění, za prodej 1 200 000 hudebních nosičů získala Diamantovou desku.

Jiří Tichota je také členem České entomologické společnosti. Již 50 let se věnuje makrofotografii lepidopter – jeho fotografie motýlů a jejich vývojových stádií jsou použity v domácích odborných i popularizačních publikacích a na internetových serverech. Nyní připravuje vlastní webové stránky, kde bude umístěno cca 7 000 fotografií.

Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) spravovat