Křeslo pro Fausta s Lubomírem Brabcem

Lubomír Brabec se narodil v roce 1953 v Plzni. Nejprve vystudoval hru na kytaru na plzeňské, a poté také pražské konzervatoři, u pana Milana Zelenky. V roce 1980 pak pokračoval v mistrov-ském studiu v Británii na Royal Academy of Music a v National Centre for Early Music díky sti-pendiu od britské vlády.

Vrcholem a základem činnosti Lubomíra Brabce byla vždy klasická hudba. Jeho diskografie obsa-huje přes 30 titulů, včetně výkladů Sora, Bacha, Tárregy, Paganiniho, Vivaldiho, Trojana a dalších. Lubomír Brabec oslovuje i široké publikum, když propojuje svůj projev s populární a jazzovou hudbou.

Lubomír Brabec pravidelně vystupuje na prestižních scénách s předními světovými sólisty, ko-morními soubory a orchestry. Jeho interpretační umění je velmi široké, zabírá velmi pestrou škálu loutnové a kytarové literatury. Vysoká umělecká úroveň jeho pořadů jej řadí mezi přední světové kytaristy.

Kytarový virtuóz se ve svém oboru aktivně věnuje také výzkumu. Metodicky prohledává archivy a hledá doposud neobjevená díla. Oživil řadu skladeb po staletí zapomenutých v archivech a upravil stovky děl jiných autorů pro kytaru, přičemž rozšířil možnosti kytary jako sólového a do-provodného nástroje.

V roce 1997 uskutečnil geograficky vůbec nejjižnější koncert klasické hudby v historii. Koncertoval na lodi Greenpeace Arctic Sunrise u ostrova Nelson v Antarktidě a stal se prvním hudebníkem na světě, který v Antarktidě koncertoval. Mezi jeho záliby patří jachting, potápění, lyžování a cestování, věnuje se také canyoningu, skialpi-nismu a jízdě na koních.

Lubomír Brabec získal za svou práci na hudebním poli řadu ocenění, např. Zlatý štít Pantonu za nejlepší nahrávku roku (Concierto de Aranjuez), zlatou a platinovou desku Supraphon, zlatou a platinovou desku Multisonic a další. V roce 2013 mu byla udělena Medaile Za zásluhy.