Křeslo pro Fausta s Ladislavem Smočkem

Na další besedě z cyklu Křeslo pro Fausta, která se uskutečnila dne 24. listopadu 2016 v Akademickém klubu 1. LF UK byl hostem děkana fakulty profesora Aleksiho Šeda dramatik a režisér Ladislav Smoček.

Ladislav Smoček se narodil 24. 8. 1932 v Praze. Po ukončení gymnázia v Plzni studoval na DAMU obor divadelní režie. Absolvoval v roce 1956. Svoji profesionální režijní práci zahájil v Městském oblastním divadle v Benešově, v letech 1957–1960 byl pak režisérem Divadla Julia Fučíka v Brně, 1960–1963 členem Laterny magiky. V roce 1963 nastoupil do Státního divadelního studia, kde na podzim 1964 začal zkoušet svoji hru Piknik. Její premiérou v únoru 1965 byla zahájena činnost pražského Činoherního klubu. Téměř všechny své dramatické texty režíroval Ladislav Smoček v Činoherním klubu. Od roku 1991 pravidelně režíruje v plzeňské činohře, příležitostně hostuje v Národním divadle a spolupracuje s pražským Divadlem Ungelt. Působil také v zahraničí – ve Švýcarsku, Finsku, Itálii, Rakousku, Belgii, na Filipínách. Jeho hry byly přeloženy do 18 jazyku a publikovány ve 20 státech.

Dramatik je držitelem řady ocenění: v roce 2004 mu byla udělená Cena PEN klubu, v roce 2006 Cena ministerstva kultury ČR za divadelní činnost, v 2011 dostal lipínskou Cena za zásluhy, v 2015 obdržel čestný doktorát Akademie múzických umění. Od letoška je také držitelem Stříbrné medaile hl. města Prahy.

Kromě divadla, které je nejen jeho profesí, ale i koníčkem, se umělec věnuje plavání a procházkám v přírodě.

Plakát ke stažení ZDE