Jak se ošetřovali ranění v době první světové války? Nahlédněte do lazaretu!

Muzeum T. G. M. Rakovník, p. o., ve spolupráci s Klubem historie Červeného kříže nabídnou ukázku ošetřování raněných v době první světové války a zároveň představí historii Československého červeného kříže od roku 1919 do počátku druhé světové války i jeho činnost v době první republiky. Vzpomínka bude věnována také zakladatelce Československého červeného kříže Alici G. Masarykové. Součástí expozice bude rovněž historický lazaret s dobovým vybavením, který doplní přímo na místě panelová výstava.

O muzeu

Muzeum T. G. M. Rakovník je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se sbírkovým fondem zaměřeným na daný region, který je prezentován expozicí v Rakovníku v Palačíku plaských cisterciáků. Nejvýznamnější pobočkou muzea je Muzeum T. G. Masaryka v Lánech s expozicí prvního československého prezidenta, kde je prezentována také Masarykova rodina, ale i československé legie a období první republiky. V dalším lánském objektu je představena historie Českého červeného kříže a osobnost Alice G. Masarykové. Muzeum Nové Strašecí je zajímavé keltskou expozicí s výrobou švartnových náramků. Památník Joachima Barranda ve Skryjích vystavuje trilobity a informuje o životě významného paleontologa. Vlastivědné muzeum Jesenice mapuje nejméně osídlenou část středočeského regionu, bývalých sudet.

O klubu

Počátky Klubu historie Červeného kříže spadají již do roku 2006. Od roku 2009 byl zaregistrován jako občanské sdružení na ministerstvu vnitra, v roce 2013 se pak stal Místní skupinou Českého červeného kříže Lány. Klub sdružuje zájemce o historii Červeného kříže a ošetřovatelství v době válečných konfliktů. Jeho cílem je pokusit se na základě bádání a studia přiblížit veřejnosti tuto neznámou a nezaslouženě opomíjenou součást naší historie. Hlavní činností klubu je bádání a studium v oblasti dějin ošetřovatelství a červeného kříže, pořádání výstav a přednášek, akcí pro děti a mládež, účast na rekonstrukcích bitev, prosazování humanitních myšlenek Červeného kříže a spolupráce s ostatními skupinami Červeného kříže včetně zahraničních.

Magdalena Elznicová Mikesková,
ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník