I po smrti lze pomoci darováním těla. Studenti 1. LF UK zavzpomínali při zádušní mši na dárce těl a uctili jejich památku

(Praha, 25. května 2023) Již dvacet pět let 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy každoročně pořádá ekumenickou bohoslužbu za dárce těl. Snaží se tak vyjádřit vděčnost a úctu všem, kteří svým rozhodnutím darovat po smrti své tělo fakultě pomáhají vědě, výzkumu a vzdělávání zdravotníků.

Bez dárců těl by jednoznačně nebyla možná kvalitní výuka anatomie, a to ani v dnešní době animací a 3D modelů. Zkušenost získaná při pitvě skutečného lidského těla je klíčová nejen při výuce mediků, ale také při vzdělávání lékařů v předatestační přípravě nebo hledání a ověřování nových léčebných postupů. Dárci tedy jednak přispívají ke kvalitní výuce budoucích lékařů a jednak díky nim může dojít k objevu nových typů léčby pro pacienty, kteří ji potřebují. Možnost učit se na skutečném těle není samozřejmá a v řadě evropských zemí chybí.

101091V Anatomickém ústavu 1. LF UK je jako poděkování dárcům těl umístěna plastika „Thysia“ od Olbrama Zoubka. Letos 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zahájila novou tradici a uctila památku dárců duchovní svíčkou a pamětním listem, které dostali jejich blízcí.

Rekviem za dárce těl pro studium anatomie sloužil bratr Zdeněk Susa za Českobratrskou církev evangelickou a bratr Josef Šplíchal za Církev římskokatolickou v malé posluchárně Anatomického ústavu 1. LF UK. Úvodního slova se ujali přednosta ústavu doc. Ondřej Naňka a prof. David Sedmera. Hudba zazněla v podání Harmonia Mozartiana Pragensis.

Více fotografií z ekumenické bohoslužby naleznete ZDE.