Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte nás
Doktorský studijní program Experimentální intenzívní medicína je určen pro uchazeče a uchazečky se zájmem o experimentální práci, výzkum, vývoj a inovaci v oblasti kritických stavů, perioperační medicíny a přístrojové a multiorgánové podpory. Program je určen pro lékaře i nelékařské zdravotnické profesionály a klade důraz na metodologii, kritické myšlení a orientaci na budoucí směry a inovace v intenzívní péči. Cílem je poskytnout ucelené vzdělání, které kombinuje teoretické poznatky s praktickou aplikací, a připravit účastníky k vedení výzkumných projektů a efektivní komunikaci výsledků.
Intenzivní péče (Intensive Care Medicine) je vědecké odvětví v rámci klasifikace FORD (Fields of Research and Development), kde spadá do širší kategorie "Lékařské a zdravotnické vědy", konkrétně do podoboru "Klinické vědy". Intenzívní péče se věnuje výzkumu etiologie, diagnostiky a léčby život ohrožujících stavů vyžadujících sofistikovanou podporu životních funkcí a monitorování a též perioperační péči. Zvláštní pozornost je věnována výzkumu specifických syndromů, které se typicky vyskytují u kriticky nemocných, jako je např. ARDS (adult respiratory distress syndrom) nebo svalová slabost kriticky nemocných. Přesahy disciplíny Intensive Care Medicine vedou od základního výzkumu, přes public health (zvláště neinfekční epidemiologii) až po prakticky všechny základní klinické obory.
Studijní povinnosti
Absolvování minimálně 1 kurzu zaměřeného na metodologii vědecké práce je povinné:
Doporučené kurzy:
Povinná zahraniční stáž v trvání minimálně dvou měsíců, event. ústní prezentace v anglickém jazyce na mezinárodní konferenci.
Povinné absolvování předmětu a zkoušky z předmětu Angličtina pro doktorské studium je možno nahradit ústní prezentací v anglickém jazyce na mezinárodní konferenci nebo certifikátem mezinárodní zkoušky z anglického jazyka na úrovni C1/C2 podle SEER.
Osvojení si základů vědecké práce tak, aby po skončení studia byl student schopen samostatné vědecké práce a publikování výsledků v mezinárodně uznávaných časopisech s definovaným impakt faktorem dle WOS.
Požadavky na tvůrčí činnost
Důkladná příprava a realizace výzkumného projektu, jehož výsledky jsou prezentovány a obhájeny v doktorské dizertační práci.
Aktivní účast na vědeckých konferencích, kongresech a sjezdech včetně studentské vědecké konference (dle pokynů školitele, resp. s jeho doporučením) (minimálně 2x).
Podání minimálně jedné grantové žádosti v pozici řešitele (např. GAUK).
Předložení minimálně dvou původních vědeckých prací, přijatých k publikaci nebo již publikovaných v časopisech s definovaným impakt faktorem dle WOS. V seznamu předložených publikací může být maximálně jedna práce publikovaná v tzv. megajournals (např. PloS One nebo Scientific Reports) nebo vydavatelstvích šedé zóny (jako je např. MDPI, Hindawi nebo Frontiers - v pochybnostech je doporučeno konzultovat Středisko vědeckých informací 3. LF UK). Nejméně jedna s uchazečem předložených prací musí obsahovat originální data projektu uchazeče a být publikována v časopise ve třetím (nebo lepším) kvartilu article influence score, a u této práce je uchazeč prvním autorem.
Příprava a úspěšná obhajoba doktorské dizertační práce. Dizertační práce má být objektivní a ucelenou informací o vědeckých výsledcích zpracovaných uchazečem. Práce má umožnit posouzení, zda uchazeč/ka získal/a teoretické znalosti i praktické dovednosti pro samostatnou vědeckou práci v oboru a zda umí formulovat a řešit vědecké problémy a výsledky v kontextu mezinárodní vědy.
Požadavky na absolvování stáží
Součástí studijních povinností v doktorském studijním programu je absolvování části studia na zahraniční instituci v souhrnné délce nejméně dvou měsíců nebo aktivní prezentace vlastních dat v anglickém jazyce.
Další studijní povinnosti
Prezentace alespoň na dvou studentských nebo expertních konferencích a fórech, z nichž aspoň jednou musí jít o prezentaci vlastních dat.