Děkani lékařských fakult chválí program na podporu medicínského školství

(Praha, 15. 7. 2019) Na plenárním zasedání Asociace děkanů lékařských fakult České republiky, z.s., které se konalo v prostorách Senátu Parlamentu ČR, zástupci lékařských fakult diskutovali o nejzávažnějších problémech vysokého školství.

Členové Asociace hodnotili průběh a plnění vládního programu navýšení počtu studentů a rozvoje lékařských fakult a považují jej za úspěšný. Díky programu meziročně vzrostl nejen zájem o studium medicíny, ale podařilo se také zásadně navýšit mzdové limity pracovišť, tudíž i rozšířit úvazky a počty medicínských odborníků pro výuku.
Děkani však zároveň upozornili náměstky rezortních ministerstev školství a zdravotnictví na rizika, která mohou vzniknout v důsledku letošních změn pravidel v přerozdělování stávajícího vzdělávacího příspěvku na některých univerzitách. V těchto případech by mohlo paradoxně dojít ke snížení dosavadních dotací jejich lékařských fakult.
Lékařské fakulty UK byly rovněž vyřazeny z dosavadního investičního programu MŠMT, a tím z jeho letošního čerpání. Náměstek ministra školství PhDr. Pavel Doleček děkany ujistil, že je pro příští rok připravován program nový, cílený právě na lékařské a pedagogické fakulty.

Organizace popromočního specializačního vzdělávání

Specializační vzdělávání na lékařských fakultách považuje Asociace za prioritní. Děkani jednoznačně podporují rozvoj jednotného systému vzdělávání lékařů, zajišťovaný a koordinovaný lékařskými fakultami. Jen tak lze podle nich zabezpečit kontinuitu vzdělávání na pregraduální (studium medicíny) a specializační (příprava lékařů k atestacím) úrovni. Lékařské fakulty v této oblasti mezi sebou optimálně spolupracují v rámci Koordinační rady (KOR) a Specializačních oborových rad (SOR). Ty jsou vytvořeny a efektivně pracují ve všech lékařských oborech a jsou složeny ze špičkových představitelů akademické medicíny jednotlivých fakult. Při organizaci specializačního vzdělávání lékařů fakulty úzce spolupracují s akreditovanými zdravotnickými zařízeními – nejen s fakultními nemocnicemi, nýbrž i s nemocnicemi krajskými a okresními a s řadou ambulantních zařízení.

Asociace děkanů lékařských fakult ČR chce i nadále otevřeně diskutovat o tom, jak zlepšit současný systém, aby vedl k výchově kvalitních lékařů, a přitom byl administrativně co nejsrozumitelnější a k mladým lékařům otevřený a transparentní.