1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Český fotograf z 1. LF Český fotograf z 1. LF UK uspěl v mezinárodní foto soutěži

(Praha 8. 10. 2019) Královská fotografická společnost (The Royal Photographic Society) vybrala do nejužšího kola prestižní soutěže Science Photographer Awards 2019 deset nejlepších vědeckých fotografií. Mezi nimi také snímek samičky roháče obecného od českého autora Mgr. Viktora Sýkory z 1. LF UK.

Porota složená z vědců i umělců dnes vybrala nejkrásnější vědeckou fotografii a oceňovala přitom zejména kreativitu autora, originalitu a technickou excelenci snímku.

Diváci mají možnost prohlédnout si svět z vědecké, většinou mikroskopické perspektivy, jejíž zobrazení vědcům umožňuje speciální výbava a speciální zobrazovací techniky. Právě na mikroskopickou fotografii se dlouhodobě soustředí Mgr. Viktor Sýkora z Centra pro experimentální biomodely 1. LF UK; jeho fotografii samičky roháče porota vybrala do nejužšího výběru. „Fotografie byla pořízena stereomikroskopem. Fotografování se věnuji ve volném čase a díky tomu si objekty mohu vybírat pouze na základě toho, jak mě zaujmou. Konkrétně samičku roháče jsem zakoupil na entomologické burze,“ říká Viktor Sýkora, který již po druhé připravil sérii 12 vědeckých fotografií také pro benefiční kalendář 1. LF UK.
85975

Vědecké mikrofotografie, které jsou od 7. října 2019 až do 5. ledna 2020 vystaveny v Science Muzeum v Londýně, zobrazují okem nezachytitelné fenomény a návštěvníci mohou díky nim nahlédnout způsoby, jimiž se věda dotýká našeho denního bytí. „Estetický rozměr přírodních věd, kráčících paralelně s biomedicínou, je výborným prostředkem, jak široké veřejnosti ukázat, že věda je krásná i pro oko, respektive mikroskop,“ podotýká děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Výstava ale cílí i na závažnější otázky, na něž chceme od vědců odpovědi, jako je ochrana zdraví, přírody a životního prostředí vůbec. „Mezinárodních soutěží vědecké fotografie není mnoho a tato je pravděpodobně nejprestižnější. Na výstavu bylo vybráno 70 fotografií, a jsem velmi rád, že mezi nimi jsou i dvě moje fotografie. Zařazení jedné z nich do užšího výběru na vítěznou fotografii mě potěšilo, podstatnější je ale, myslím, skutečnost, že výstava bude v londýnském Science Museu po dobu několika měsíců, během kterých ji uvidí desetitisíce návštěvníků,“ dodává fotograf Sýkora.

Foto: Mgr. Viktor Sýkora

Hodnocení: spravovat