Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte nás(Praha 5. prosince 2022) Nadváha a obezita se podle letošní zprávy WHO staly v Evropě hlavními faktory, které ovlivňují zdraví obyvatel a vedou k jejich úmrtí. Dosáhly rozměrů epidemie, neboť postihují téměř 60 % dospělých a předpokládá se, že v budoucnu budou hlavním zdravotním problémem populace. Česká republika zaujímá v pomyslném žebříčku nelichotivá první místa. Obezita je příčinou mnoha civilizačních nemocí, málokdo však ví, že neexistuje jedna univerzální zdravá dieta.
Jednou z hlavních příčin současné epidemie nadváhy a obezity je nevhodné stravování. „Naše klinika se dlouhodobě zabývá nutriční péčí nejen z pohledu poruch výživy, ale i z pohledu zdravého stravování. Málo se však ví o tom, že takzvaná zdravá dieta není zdravá pro všechny. Lidé s různými druhy chorob často potřebují různé typy diety,“ vysvětluje přednosta IV. interní kliniky – kliniky gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN profesor Radan Brůha. Proto IV. interní klinika garantovala například oceněný studentský projekt „Diety pro zdrav퓨(https://www.dietyprozdravi.cz/). Na webových stránkách projektu najdou zájemci základní, speciální i pooperační diety a mnoho receptů.
Existují dvě základní diety. Jednak dieta ve zdraví, která je prevencí civilizačních chorob, a dieta určená pacientům s rizikem malnutrice při nemoci. U speciálních diet se pak klade důraz spíše na to, aby byly upraveny pro určité onemocnění nebo období rekonvalescence. „Často se setkáváme s tím, že když lidé onemocní, mají tendenci dodržovat dietní zásady pro zdraví. To je ale špatně,“ říká docent František Novák ze IV. interní kliniky. „Dieta při onemocnění musí obsahovat dostatek bílkovin. Je důležité se zaměřit na potraviny, které pacient dobře snáší a chutnají mu,“ doplňuje.
Obezita je příčinou mnoha civilizačních nemocí jako jsou kloubní postižení, diabetes, srdeční choroby, nádory a další včetně jaterních chorob. Játra jsou totiž většinou prvním orgánem, který je při akumulaci tukové tkáně postižen, reagují ukládáním tuku, které vede k tzv. ztukovatění (tj. steatóze a nealkoholové tukové chorobě jater). Ukazuje se, že jaterní steatóza předchází mnoha výše zmíněným komplikacím nadváhy a obezity, a dokonce se na jejich vzniku významně podílí. Jaterní steatózou trpí asi 25 % dospělé populace, ale až 75 % diabetiků. Včasné poznání jaterního postižení a jeho ovlivnění tak může zabránit či oddálit vznik dalších komplikací. Problém je, že postižení probíhá skrytě a u většiny pacientů bez jakýchkoli příznaků. „Je důležité, aby pacienti věděli, že pokud jsou obézní nebo mají nadváhu, může se jich steatóza týkat. Měli by se obrátit na svého praktického lékaře, který jim doporučí další postup,“ upřesňuje doktor Václav Šmíd ze IV. interní kliniky.
IV. interní klinika se zabývá experimentálním i klinickým výzkumem v této oblasti již mnoho let. Odborníci z kliniky provedli například studii, která během ročního sledování ukázala příznivý efekt omega-3 mastných kyselin na parametry jaterní steatózy (výsledky byly publikovány v prestižním mezinárodním časopise Hepatology Communications). Klinika také zavádí nové metody screeningu jedinců s jaterní steatózou i neinvazivní diagnostiky a podílí se na mnoha klinických zkouškách nových léků pro tento typ jaterního postižení.
Význam zdravé výživy je vhodné si uvědomit právě v období kolem vánočních svátků, a to nejen z pohledu „tichého a plíživého“ přibírání na váze, ale i z pohledu některých akutních stavů, jako jsou například žlučníkové obtíže. Ty jsou častější právě u jedinců s nadváhou či obezitou. Je proto důležité, aby lidé se žlučníkovým onemocněním dbali na dietní zásady i během Vánoc, a v případě, že se objeví obtíže, neváhali navštívit lékaře. Ani lidé, kteří problémy se žlučníkem běžně nemají, by ale neměli ve svátečním období zcela rezignovat na zásady zdravého stravování. Jak říká primář IV. interní kliniky doktor Jaroslav Macášek: „Všeho s mírou je univerzální pravidlo. Lidé mohou více jíst, ale měli by zvýšený příjem vykompenzovat pohybem, zajít si například na procházku.“
K předvánočnímu období neodmyslitelně patří příběhy se šťastným koncem. IV. interní klinika se věnuje i některým velmi vzácným nemocem, jejichž včasná diagnostika a moderní léčba umožní návrat pacientů do plnohodnotného života. Podílí se na studiích s moderní léčbou vzácných vrozených onemocnění (např. Wilsonovy choroby) ale i získaných stavů, kdy pacient přijde o většinu tenkého střeva a řeší, jak zajistit dostatečnou výživu. Právě u syndromu krátkého střeva je již k dispozici hormonální léčba, která způsobí zbytnění sliznic ve zbytkovém střevu a umožní pacientům závislým na infuzní léčbě tyto infuze významně zredukovat nebo je dokonce zcela nahradit injekcemi. Zatím se jedná o denní podávání injekcí, ale probíhá studie, která testuje účinnost další generace látek, které by se podávaly jen jednou v týdnu.