Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násBiomedicínská informatika je rychle se vyvíjející obor, jehož náplní je zejména využití počítačů a informačních technologií (IT), systémového přístupu, statistiky a epidemiologie a matematických metodologií v medicíně.
Biomedicínská informatika prochází stálým vývojem, v současnosti je zaměřena na tyto hlavní oblasti: oblast podpory klinického rozhodování, biomedicínské statistiky, robotiky, počítačového modelování, zpracování obrazu a na oblast medicínských informačních systémů. V klinické medicíně jde o tyto oblasti: klinické výpočty, analýza obrazu, problematika biosignálu, počítačové modelování, umělá inteligence (včetně expertních systémů), podpora rozhodování, problematika statistiky a biometrie, klasifikace v medicíně, počítače v řízení přístrojů, robotika a umělé orgány. V oblasti informačních systémů je řešena problematika jejich implementace v prostoru zdravotnictví, specifické otázky ochrany dat a etických problémů a tvorba nemocničních informačních systémů. V oblasti teoretické medicíny jde zejména o modelování fyziologických funkcí a problematiku bioinformatiky.
Studijní povinnosti
Absolvování dvou kurzů. Povinný je kurz B90290 Úvod do biomedicínské informatiky. Druhý kurz může student volit z kurzů dále uvedených, případně z kurzů jiných oborových rad v programu Biomedicína.
Volitelné kurzy vypsané OR Biomedicínská informatika:
B90182 Modelování biomedicínských systémů;
B90072 Fyziologické regulační systémy v normě a patologii;
B90278 Modelování procesů ve zdravotnických informačních
systémech;
B90287 Data science v R;
B90288 eHealth a eGovernment v ČR;
B90289 Umělá inteligence a její využití v medicíně;
B90291 Základy programování v jazyce Python;
B90292 Metodologie vědy a bioinformatika.
Dále je možné plnit kurzy organizované ÚTIA AV ČR Variační
metody ve zpracování obrazu a Digitální zpracování obrazu.
Součástí studijního plánu je rovněž jazyková zkouška z angličtiny na minimální úrovni B2 (zkouška na Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků, nebo uznání dříve vykonané mezinárodně uznávané zkoušky z anglického jazyka v souladu s Opatřením děkana č. 18/2022).
Po splnění podmínky dvou IF publikací (předložení publikovaných článků či potvrzení o přijetí článků) je student připuštěn k obhajobě.
K obhajobě student odevzdává autoreferát práce (stručné shrnutí celé disertační práce včetně souhrnu v anglickém jazyce a seznamem použité literatury) a dva výtisky disertační práce.
Požadavky na tvůrčí činnost
Publikace nejméně dvou původních článků (s tématem souvisejícím
s rámcovým tématem studia) v časopisech s IF (jeden jako první autor), kdy
IF>0,5.
Požadavky na absolvování stáží
Pobyt na zahraničním pracovišti v délce alespoň 1 měsíc. Lze
nahradit (posoudí předseda OR) účastí na mezinárodním projektu nebo jinou
formou přímé účasti na spolupráci se zahraničím nebo účastí na mezinárodním
kongresu.