Využití osteopontinu pro zlepšení diagnosiky cirhózy jater

85049Lékaři IV. interní kliniky – kliniky gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN na dlouhodobém sledování velkého množství pacientů s cirhózou ukazují, že osteopontin mj. dobře předvídá dobu přežití této vážné nemoci. Do budoucna by mohlo testování na přítomnost tohoto proteinu v krvi nahradit invazivní vyšetření, která pacienty se závažným onemocněním jater zatěžují. O tomto výsledku naši odborníci informovali již v roce 2016 v časopise World Journal of Gastroenterology, letos za výzkum získal vedoucí granu, prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., ocenění v prestižní mezinárodní soutěži Dr. Bares Award.

Osteopontin je signální molekula, která pomáhá stabilizovat kostní tkán. Uplatňuje se však v řadě dalších procesů, např. signalizuje informaci o zánětlivých parametrech, projevech a stupni porušení tkáně. A právě tuto její schopnost lékaři využili pro sledování pacientů s cirhózou, což je i ve světovém měřítku nový přístup. „Čím je jaterní tkáň poškozenější a obsahuje větší množství vaziva, tím více reaguje i produkcí ostepontinu. Jeho přítomnost lze vyšetřit snadným testem a výrazně souvisí s prognózou. Čím vyšší je hodnota osteopontinu, tím je prognóza cirhotického onemocnění horší,“ vysvětluje prof. Brůha, jehož výzkum je ceněn i pro nezvykle velkou skupinu čítající 150 sledovaných pacientů. Stanovení hladiny osteopontinu se ukazuje jako významné i při sledování vzniku primárních nádorů jater.

Primární zdroj:

World Journal of Gastroenterology

Osteopontin: A non-invasive parameter of portal hypertension and prognostic marker of cirrhosis

Podrobnější informace najdete zde.