Vědci 1. LF UK: V mozku myší řídí biorytmy pohybu muskarinové receptory

Výzkumníci z Fyziologického ústavu 1. LF UK pod vedením profesora Jaromíra Myslivečka popsali, které oblasti mozku jsou u myší zodpovědné za řízení biorytmů pohybové aktivity.

„Myš je noční zvíře a dominantní část své pohybové aktivity, jako je pátrání po potravě nebo prohledávání okolí hnízda, provádí po setmění. Je velmi zajímavé, že tento biologický cyklus neřídí přímo hlavní pacemaker savčích organismů – suprachiasmatické jádro hypotalamu. To jinak ovládá rozhodující většinu ostatních důležitých biologických rytmů, především spánek a bdění.

Pohybová aktivita a její proměny během dne a noci jsou řízeny souhrou několika struktur v centrálním nervovém systému, především talamem a striatem, a nikoliv centrálním pacemakerem. Sledování změn přítomných receptorových systémů odhalilo, že tento rytmus ovládají M4 a také M1 muskarinové receptory, které jsou v těchto oblastech mozku bohatě zastoupené.

Běžně v centrálním nervovém systému plní řadu úloh (například ovlivňují chování), avšak jejich roli v řízení biorytmů pohybové aktivity dosud nebyla věnována velká pozornost,“ vysvětlil prof. MUDr. Jaromír Mysliveček, Ph.D., hlavní autor výzkumu, jehož výsledky publikoval prestižní časopis Brain Structure & Function, což je dle žebříčků Web of Science první časopis v kategorii Anatomie a morfologie.