Přestavba srdce axolotla během metamorfózy ze strukturálního a elektrofyziologického hlediska

97587Vědci z Anatomického ústavu 1. LF UK, Fyziologického ústavu Akademie věd ČR a Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN nedávno zveřejnili v tematickém čísle prvodecilového časopisu Developmental Dynamics věnovaném využití modelu axolotla pro výzkum evoluce a regenerace článek o přestavbě jeho srdce během metamorfózy ze strukturálního a elektrofyziologického hlediska.

Hlavními nálezy byla remodelace trabekul v jinak nerozdělené komoře pro lepší kompartmentalizaci krve při dýchání plícemi a změny rychlosti vedení v síňokomorovém kanálu během přechodu na suchozemský způsob života. Tato publikace je pokračováním výzkumné linie zaměřené na srdce plazů a obojživelníků, jejichž lepší pochopení má velký význam pro studium evoluce a odemčení regeneračního potenciálu myokardu, který byl u vyspělých savců ztracen.

Úspěchem publikace také je, že vydavatel si vybral na obálku čísla obrázky z článku pořízené ve spolupráci se Stomatologickou klinikou metodou mikro-CT.