Polštář umožní neinvazivní měření nitrolebečního tlaku

Časopis Scientific Reports publikoval článek prezentující unikátní, neinvazivní metodu měření nitrolebečního tlaku pomocí speciálního polštáře a pokročilého matematického zpracování. Metodu navrhli a polštář vyvinuli na Neurochirurgické a neuroonkologické klinice 1. LF UK a ÚVN.

93900„Standardně se tlak uvnitř lebky, což je velmi důležitá a sledovaná veličina u traumat hlavy, měří navrtáním lebky a vložením katetru. Tento postup používaný po celém světě je samozřejmě spojen s množstvím rizik (krvácení, zanesení infekce apod.). Námi navržená metoda by umožnila měřit tlak pouze na základě „pulzací“ hlavy na speciálním polštáři a matematickém zpracování údajů. Projekt je stále ve vývoji, nicméně výsledky jsou slibné a nyní jednáme se zahraničními univerzitami o jejich možném zapojení,“ přibližuje první autor článku RNDr. Mgr. et Mgr. Arnošt Mládek, Ph.D. Kromě něho se na výzkumu podílel například také emeritní přednosta střešovické kliniky prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc., nebo doc. MUDr. RNDr. Ondřej Bradáč, Ph.D., kteří v článku figurují jako korespondující autoři.