1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Nadějí pro léčbu covidu-19 je zamezit rozvoji cytokinové bouře

Nadějí pro léčbu covidu-19 je zamezit rozvoji cytokinové bouře Vědci z 1. LF UK a Přírodovědecké fakulty UK sdružení v Centru nádorové ekologie (CNE) zjistili, že jejich výzkum nádorového mikroprostředí zřejmě pomůže i pacientům s onemocněním covid-19.

Napomohla jim v tom znalost biologie molekuly interleukinu-6 (IL-6) a její významné role ve spouštění cytokinové bouře, v jejímž důsledku nemocní s covidem-19 umírají. Jako jedni z prvních vědců na světě publikovali již v dubnu 2020 přehledový článek, kde nastínili možnosti, jak cytokinové bouři zabránit a pacienty s covidem-19 léčit. Hlavní vědecký koordinátor CNE a přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc., spolu s vedoucím laboratoře Invazivity nádorových buněk PřF v Biocevu doc. RNDr. Janem Brábkem, Ph.D., získali na počátku koronavirové pandemie první biochemická data čínských a italských pacientů s covidem-19 a propojili je se znalostmi o IL-6, což ale do té doby vědecký svět nepovažoval za důležité.

„V publikovaných datech o pacientech z Wu-chanu a Locarna jsme si všimli vysoké hladiny IL-6. Začali jsme tedy předpokládat, že se tato molekula podílí na smrtelných komplikacích v terminální fázi onemocnění covid-19. Pokud zabráníme produkci IL-6 nebo znemožníme receptoru, aby IL-6 rozpoznal, nemusí cytokinová bouře vůbec nastat, případně ji lze zmírnit,“ uvedli odborníci v publikované práci.

 

Hodnocení: spravovat