Hledání silného markeru nádorů hlavy a krku

85045Náplní postgraduálního studia MUDr. Veroniky Bandúrové je porovnání biologie dlaždicobuněčných karcinomů hlavy a krku s hojící se ránou. Vědeckou činnost jí umožnila spolupráce mezi Anatomickým ústavem a Klinikou otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol. „Při výzkumu jsme využili vzorky přibližně stovky pacientů, u nichž jsme v nádorovém mikroprostředí hlavy a krku hledali prognosticky významné markery, které by pozitivně ovlivnily přežívání nemocných. Jako porovnání nám sloužilo mikroprostředí, které vzniká při hojení ran,“ vysvětluje MUDr. Bandúrová, jejíž práci publikoval časopis Anticancer Research.

Výzkum probíhal nejen na vzorcích nádorové tkáně. S proteiny ve zdravé tkáni vědci porovnávali také výskyt proteinů ve tkáni, která je poblíž tumoru – vzdálená do jednoho centimetru – a je vlastním nádorem a jeho produkcí ovlivněna. „Zjistili jsme, že protein tenascin, který se u člověka standardně nachází v embryonálním období a v oblastech hojící se rány, se ve zvýšené míře objevuje i v nádorech. A že je prostředí tumorů bohaté na všechny složky extracelulární matrix. Pokud při dalším studiu mikroprostředí zjistíme, že výskyt tenascinu v nádorech je skutečně velký, případně nalezneme blokádu tohoto proteinu, mohli bychom přispět k praktickému zlepšení léčby pacientů s nádory hlavy a krku,“ dodává lékařka s tím, že k nalezení skutečně nezávislého a silného markeru vede ještě dlouhá cesta.

Primární zdroj:

Anticancer Research

Detection of Distinct Changes in Gene-expression Profiles in Specimens of Tumors and Transition Zones of Tenascin-positive/-negative Head and Neck Squamous Cell Carcinoma

Podrobnější informace najdete zde.