Elektronické cigarety v ČR: Nová zdravotní rizika

88544Vědci Toxikologického informačního střediska (TIS) při Klinice pracovního lékařství 1. LF UK a VFN v čele s doc. MUDr. Sergejem Zacharovem, Ph.D., po sedm let evidovali a analyzovali zdravotní rizika spojená s (ne)úmyslnou akutní expozicí e-cigaretám a vaporizérům – „heat-not-burn“ cigarety (HNBC). Tyto elektronické nikotinové dávkovače obsahují nejen nikotin, ale i propylenglykol, rostlinný glycerin, dochucovadla a několik dalších složek. Kouř z HNBC obsahuje vysoké koncentrace dehtu, akrylamidu či formaldehydu a několik dalších potenciálně škodlivých látek v koncentracích 2–10násobně vyšších než v referenčních klasických tabákových cigaretách. „Nejčastější příčinou telefonického dotazu na TIS z těchto důvodů byla náhodná expozice per os novorozenců a dětí, které byly přivábeny atraktivním ovocným aromatem z náplní či snadno dostupných e-cigaret v jejich okolí. Naše data zároveň poukazují na potenciální zneužití e-liquidů s vysokým obsahem nikotinu za účelem sebepoškození či v suicidálním pokusu. Ve většině přijatých dotazů byla odhadovaná dávka toxická, prognóza nejistá a byla doporučena lékařská observace či hospitalizace. Přibližně v polovině případů byli pacienti symptomatičtí již během konzultace, s tím že gastrointestinální projevy patřily mezi příznaky intoxikace s nejvyšším výskytem,“ uvedl přednosta kliniky doc. Zacharov s tím, že novorozenci a děti předškolního věku jsou ve sledovaném ohledu nejzranitelnější skupinou.

klu

Výzkum byl uskutečněn v rámci Akčního plánu Ministerstva zdravotnictví pro oblast kontroly tabáku.

Název článku:

Acute exposures to e-cigarettes and heat-not-burn produkts reported to the Czech Toxicoloical Information Centre over a 7-year period (2012–2018)
Čacopis:
Basic and Clinical Pharmacology and Toxicology (IF 1,68)

February 2020

Web: