Abskopální efekt se dostavil po kryoterapii

94680Inhibitory kontrolních bodů, tzv. „checkpoint inhibitory“, jsou nedílnou součástí léčby pokročilého melanomu. Terapeutický efekt však není takový, jak se dříve očekávalo. V případě melanomu je zřejmě příčinou nedostatečná stimulace imunitního systému nádorovými neoantigeny. Předpokládá se, že pokud dojde k rozpadu velkého množství nádorových buněk, nádorové neoantigeny se uvolní a imunitu aktivují. Může to vést k imunitní odpovědi nejen v místě zacílení terapie, ale také ve vzdálených metastázách. Tento jev, tzv. abskopální efekt, byl již v minulosti zdokumentován po radioterapii. Lékaři z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN a Anatomického ústavu 1. LF UK spolu s kolegy z dalších klinik ho jako první na světě doložili po lokální kryoterapii. Přehledový článek, který vyšel v časopise International Journal of Molecular Sciences, mapuje dosavadní poznatky v této oblasti ve spojení s kazuistikou 78letého muže léčeného ipilimumabem. Navzdory předchozí léčbě a podávání checkpoint inhibitoru došlo u pacienta k progresi onemocnění ve formě metastáz v lymfatických uzlinách a v játrech. V této fázi byla zahájena paliativní kryoterapie kožních metastáz pro zmírnění nádorové zátěže. Po měsíci od kryoterapie většina neošetřených projevů na pacientových zádech „sama“ začala mizet. Lékaři aplikovali kryoterapii ještě jednou a na další kontrole po dvou měsících zjistili, že u pacienta vymizely metastázy v játrech i podpažních uzlinách.