Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násDokladem enormního vědeckého úsilí na naší fakultě je nedávný úspěch dvou českých vědeckých skupin, jejichž práce o kmenových buňkách glioblastomu se v roce 2018 svým dopadem zařadila mezi stovku nejčtenějších publikací v časopise Scientific Reports prestižního vydavatelství Nature, a to v oblasti výzkumu buněčné a molekulární biologie nádorových onemocnění.
„Zjistili jsme, že existuje skupina molekul zodpovědná za udržení tzv. kmenovosti buňky, tedy schopnosti sebeobnovy. Skupinu těchto regulačních molekul jsme ve zvýšené míře objevili ve vzorcích z lidských glioblastomů, a to nejvíce u tumorů s horším klinickým vývojem. Tím jsme prokázali, že horší prognóza pacientů souvisí s vyšší mírou zastoupení buněk s kmenovým potenciálem. Tento fakt může v budoucnu lékařům pomáhat v rozhodnutí, zda pacienta léčit agresivně, nebo méně agresivními postupy,“ vysvětluje děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., který je zároveň přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie. Jeho vědecká skupina spolu se skupinou prof. RNDr. Ondřeje Slabého, Ph.D., z výzkumného centra CEITEC v Brně tak přispěla dalším střípkem k poznání nádorového mikroprostředí v rámci činnosti nedávno založeného Centra nádorové ekologie.
Primární zdroj:
Scientific Reports
Identification of microRNAs differentially expressed in glioblastoma stem-like cells and their association with patient survival
Podrobnější informace najdete zde.