1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Černá Madona aneb Dar zapomenutému koutu

89363Úvahy nad prostorem niky, chuť i potřeba sochařsky pojednat místo, které vzniklo na popud památkářů při zbourání barokní niky na jiném místě v Salmovské ulici.

Původní nika byla osazena kamennou sochou Panny Marie Karlovské z dílny sochaře Václava Matěje Jäckla z roku 1720. Tato socha se nyní nachází v podkruchtí kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Na parcele původního umístění se od osmdesátých let dvacátého století nachází ubytovna zdravotního personálu. Z té doby pochází v pravoúhlém lomení ulice nika betonová, litá do dřevěného bednění a svou proporcí a charakterem odkazuje na dobu svého vzniku. Vzpupná a surová, zakousnutá do zdi z konce devatenáctého století. Patrně se uvažovalo o instalaci kopie původní sochy, ale to bylo těžko představitelné v době normalizace.

Dnes se nika střídavě zaplňuje odpadky všeho druhu, svého času v ní maloval své obrazy podivínský malíř, který nedaleko přebýval, a tradičně po svátcích vánočních slouží k odkládání stromků, které již svou úlohu a účel splnily. Právě tento jev mne v přemítání o pojednání niky inspiroval. Zabalený symbol Vánoc, pečlivě utažený v igelitu postával opřen v nice se svými zrzavými soudruhy. Připomínal figuru sevřenou v sebe samu. Tajemná černá mumie za zdí anatomického ústavu... Po patnácti letech úvah jsem se rozhodl.

 

Černá Madona, jejíž původ v českých zemích taktéž není úplně zřejmý a provází ho domněnky, mne přenesla do vážnější roviny. Černé Madony byly historicky přiváženy ze zemí, kam se šířilo křesťanství, ale tyto figury s tmavými odstíny ve tváři a na rukou, často s figurou dítěte, byly často předkřesťanské modly znázorňující bohyně plodnosti. Zde se mi potkaly, ve snaze vytvořit figuru Madony, dva pohanské aspekty, vánoční stromek a modla z orientu.

Smysl: Navrátit místu Madonu – ochránkyni, pokusit se vytvořit současným jazykem a myšlením figurální sochu do prostoru, který zeje prázdnotou (když nepočítám odložené vrstvení nepotřebných věcí). V době, kterou nyní žijeme, se nabízí další konotace a úhly vnímání – od pandemie a nošení ochranných prostředků přes sochyborectví až po vztyčení repliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a korektnosti všeho druhu… To vše nechám na vnímání svobodného pozorovatele. A pouze skromně dodávám, že jsem řešil sochu z niterné potřeby.

Jakub Grec 10. 8. 2020

S modelem sochy jsem oslovil pana děkana prof. Aleksiho Šeda z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která je vlastníkem pozemku a zdi, kde se nachází nika se sochou. Pan profesor Šedo vznik sochy podpořil a její odhalení v nice se stalo kulturní tečkou za jeho působením v roli děkana 1. LF UK

Foto: Ondřej Přibyl

O autorovi

Jakub Grec
  • narozen 30. 6. 1981
  • Studium na Všup v Praze v sochařském atelieru prof. J. Beránka v letech 2002–2008,
  • Spšk v Bechyni v letech 1995–1999.
  • Sochař, ilustrátor, restaurátor.
  • Spoluzakladatel spolku Pomníky obětem bezpráví, jenž si svým projektem Černé šeříky 1968, klade za cíl uctít, alespoň pamětními deskami, všechny oběti okupace počínaje srpnem 1968 a konče jejich odsunem v roce 1991.
  • Restaurátor a konzervátor Nadačního fondu Kmentová Zoubek, sídlícím v atelieru O. Zoubka v Salmovské ulici 7.
  • Člen Nezávislého podmelechovského spolku.
  • Nepravidelná výstavní činnost
  • Zastoupen ve sbírkách veřejných i soukromých.

 

Hodnocení: spravovat