Medici 1. LF pomáhají v boji s koronavirem

Vážení akademičtí kolegové a kolegyně.

Současná epidemiologická situace na většinu z nás klade dosud nepoznané nároky a ověřuje jak naše profesní a organizační schopnosti, tak i emoční odolnost. Zároveň je i mimořádnou zkouškou vlastností, které bychom mohli souhrnně nazvat „lidskost“, ke kterým se v klidných dobách sice hlásíme, ale nejsou ve skutečnosti tolik testovány. Nyní testovány jsou. Pro naši fakultu je ctí, že její studenti zcela spontánně vytvořili iniciativu na pomoc našemu zdravotnictví a v širší rovině celé společnosti, postižené mimořádným stavem. Uznání patří i dalším vysokoškolákům, kteří podobné aktivity na svých fakultách rovněž velmi efektivně rozvinuli. Jsou to lidé, kteří prokazují schopnost vnímat svět optikou neegoistického zájmu a přínosu jak pro konkrétní věc samu, tak i pro inspiraci všem ostatním. Vyhýbám se ve svém vyjádření respektu „velkým slovům“, ale mám je na mysli. Díky!

Aleksi Šedo, děkan 1. LF UK

Ještě před usnesením Vlády ČR ze dne 15. 3. 2020 se studenti 1. LF UK chopili iniciativy a ve čtvrtek 12. 3. založili skupinu dobrovolníků ochotných pomáhat ve zdravotnických zařízeních. Na facebookový profil iniciativy s označením Dobrovolníci z řad studentů 1. LF UK https://www.facebook.com/groups/646077436176513/ se během prvních 24 hodin přihlásilo více než 500 mediků 1. LF UK. Skupina se s časem rozrůstá a jak uvedl hlavní koordinátor dobrovolníků za 1. LF UK David Kulišiak, skupina již čítá více než 1000 členů. „V tuto chvíli již v nemocnicích pracuje více než 200 studentů z 1. LF UK a to především na ošetřovatelských a pomocných pozicích. Nejvíce, před 150 mediků, působí ve Všeobecné fakultní nemocnici. Pomáhají na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VFN, ale i na dalších pracovištích nemocnice dle potřeby. Do Ústřední vojenské nemocnice dnes nastoupilo 10 studentů 1. LF UK, budou zde pomáhat s administrativou a budou také hlídat děti zaměstnanců. O šest mediků z 1. LF UK požádala Nemocnice svaté Alžběty. Další studenti pracují v nemocnicích Na Františku a Pod Petřínem nebo na Zdravotnické záchranné službě hl. m. Prahy,“ uvedl student 6. ročníku všeobecného lékařství 1. LF David Kulišiak, který je v kontaktu také s dalšími koordinátory pražských lékařských fakult.

88051Iniciativa také ty mimopražské studenty, aby kontaktovali nemocnice v okolí svého bydliště. Medici, kteří z Prahy odcestovali domů, již oslovili více než 30 nemocnic po celé ČR a nastoupili do nemocnic v Ústí nad Labem, Kladně, Kolíně, Táboře či Zlíně.

Velmi si vážíme všech, kteří se rozhodli zapojit a pomoci! Děkujeme!

FB: Dobro1lf
Instagram: @dobro1lf