1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Co mám dělat, když…aneb Jak postupovat při kontaktu s Covid+ osobou

Co mám dělat, když…

…mám podezření, že jsem přišel do kontaktu s Covid+ osobou?


Pokud se u Vás neprojevují žádné hlavní příznaky onemocnění covid-19 (zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest v krku, bolest hlavy, bolest kloubů, svalů, únava nebo také ztráta chuti/čichu…) nemusíte zůstávat doma, vyšetření na covid-19 nařízeno není, lze jej však i přesto provést na vaši žádost ale nebude hrazeno ze zdravotního pojištění.

 

Pokud se u Vás objeví příznaky respiračního onemocnění, zůstaňte doma a kontaktujte svého lékaře


…jsem byl v úzkém kontaktu s nakaženou osobou?


 

Nejdříve je třeba vyhodnotit, zda šlo o rizikový kontakt! K tomu je třeba zjistit, zda jste byli v kontaktu s osobou žijící ve stejné domácnosti (jako pacient s covid-19), zda proběhl fyzický kontakt (například potřesení rukou) s pacientem s covid-19 či nechráněný přímý kontakt s infekčními sekrety pacienta s covid-19. Dále pak mohlo jít o osobní kontakt – pobyt v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo, čekárna) s osobou s covid-19 na vzdálenost menší než 2 metry a po více než 15 minut, nebo také se zdravotnickým nebo sociálním pracovníkem poskytujícím péči o pacienta s covid-19 apod.

Pokud ano, kontaktujte telefonicky nebo mailem kontaktuje svého praktického lékaře (hygienickou stanici), seznamte jej s danou situací a vyčkejte rozhodnutí o dalším postupu (test, karanténa, izolace, pozorování atd.) a poté tuto skutečnost oznamte vedoucímu pracoviště, u studentů vyučujícímu nebo garantovi předmětu a na mail: eva.zakova@lf1.cuni.cz


…mi není dobře, cítím, že mám zdravotní potíže?


· Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o covid-19. V takovém případě zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce.

· Pokud máte horečku, která trvá déle než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky – kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře.

· Pokud se vám špatně dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.


Mám ztrátu chuti či čichu. Jedná se o příznak onemocnění covid-19?

Zhoršení až ztráta chuti a čichu patří mezi zásadní příznaky onemocnění covid-19. Jedná se o příznaky, které jsou spojeny s infekcí horních cest dýchacích. Tyto problémy jsou pozorovány u pacientů, kteří mají pozitivní test na covid-19. K těmto příznakům však může dojít i u tzv. skrytých přenašečů nemoci. Pokud se u Vás projeví náhlá ztráta čichu (řádově ve dnech), která není spojená s jinými onemocněními (rýma s nosní neprůchodností, polypy, zánět dutin apod.), věnujte tomuto příznaku pozornost. Jedná-li se o ztrátu chuti a čichu bez dalších příznaků onemocnění covid-19, doporučuje se zůstat 10–14 dnů v karanténě (spolu s osobami ve společné domácnosti), aby nedošlo k případnému ohrožení dalších osob.

Potvrzené onemocnění také oznámit vedoucímu pracoviště, u studentů vyučujícímu nebo garantovi předmětu a na mail: eva.zakova@lf1.cuni.cz

 

Hodnocení: (hodnotilo 8 uživatelů) spravovat