josmart| tisk | spravovat

Webové stránky pracovišť 1. LF UK

Webové stránky jsou pro pracoviště fakulty užitečným nástrojem, jak prezentovat svou činnost a nabízet návštěvníkům užitečné informace, novinky.

Po technologické stránce můžeme fakultní weby rozdělit na:

• Weby provozované mimo webový prostor fakulty
    Pracoviště si zařídí vlastní stránky, ke kterým ovšem nebude mít žádnou technickou podporu ze strany OVT. Nevýhodou je, že pokud osoba, která je naprogramovala a spravovala, přestane být dostupná (opustí fakultu), stránky často zaniknou z důvodu neaktuálnosti.
  • Weby na linuxovém serveru
    Toto řešení je obdoba předcházejícího. Ovšem s tím rozdílem, že OVT poskytuje technickou podporu a garantuje dostupnost serveru.
  • Weby na redakčním systému WebBlast
    Toto řešení doporučujeme. Tyto weby jsou snadno spravovatelné prostřednictvím webového rozhranní (více zde). Web může mít neomezený počet editorů, kdokoliv kdykoliv může provést potřebnou opravu, přidat nový článek, upozornit na aktuální informaci. Je zde větší pravděpodobnost, že web zůstane "živý".

Naše pracoviště nemá webové stránky. Jak na to?

Promyslete prosím, která z možností uvedených výše, Vás zajímá. Dále si rozmyslete, pod jakou doménou si přejete stránky provozovat. Zdarma Vám nabídneme jakoukoliv (volnou) subdoménu ve tvaru něco.lf1.cuni.cz. Pokud vlastníte svou doménu, můžeme web provozovat i pod ní.

Stránky na linuxovém serveru (zdarma)

Jste-li technicky na výši (případně na to máte lidi), můžete si vytvořit web na platformě PHP+MySQL, a požádat ing. Radka Vávru o zřízení nového webu. Získáte přístup k databázi a k prostoru na disku, kde můžete aktualizovat své soubory.
OVT zajišťuje, že technologie potřebné k chodu webu fungují. Narazíte-li ovšem na chyby obsažené přímo ve Vaší aplikaci, řešení problému je na Vás.

Stránky pod redakčním systémem WebBlast

U těchto stránek OVT zajišťuje technickou i uživatelskou podporu. Narazíte-li na technický problém, nebo si s něčím nevíte rady při editaci, pomůžeme Vám (Martin Pavlíček, Josef Martiňák). napište.

Máte dvě možnosti výběru:

1. Varianta, které říkáme "univerzální web", je ZDARMA. Vypadá to např. takto http://psychiatrie.lf1.cuni.cz/. Cena je vykoupena jednotnou grafikou, která je identická pro všechny weby tohoto typu.
  2. Placená varianta (zhruba kolem 20 000,-) je po funkční stránce stejná jako předchozí řešení. Můžete si ale nechat web napasovat na vlastní grafický návrh, takže může mít unikátní vzhled. Přesná cena se odvíjí od detailů návrhu.

Pokud víte, pod jakou doménou chcete stránky provozovat a které technické řešení se Vám zamlouvá, obraťte se
na Ing. Josefa Martiňáka
Požádáme o zřízení webu poskytovatele redakčního systému, firmu WebProgress a zařídíme propojení webu s doménou.
Může to trvat několik dní. Poté dostanete k dispozici prázdné webové stránky a přístup do administrace. Přístup může dostat jakýkoliv zaměstnanec 1. LF, kterého tam jako správce webu chcete pustit.
Pokud by editorem měla být osoba, která nemá úvazek na 1. LF, i to lze. V takovém případě ale pro jistotu požadujeme, aby to povolil vedoucí pracoviště.

Nové stránky mají českou i anglickou verzi, ze startu ovšem nemají žádný obsah. Doporučujeme nejdříve na papíře dobře rozmyslet, jakou adresářovou strukturu Vaše pracoviště potřebuje a pak ji vytvořte.
Dalším krokem je vytváření článků a jejich rozmisťování do adresářů.
Jak na to?
Můžete se podívat na tento článek, který obsahuje základní nápovědu. Doporučujeme ale spíše krátké školení, na kterém se můžete domluvit s Martinem Pavlíčkem.

Naše pracoviště má zastaralé webové stránky, které nejsou příliš praktické na administraci

Pokud byste rádi své stránky převedli pod redakční systémem WebBlast, postupujte prosím podle předchozího bodu.
Jen se musíme navíc domluvit, kde budou staré a nové stránky dostupné během přechodného období, kdy budou fungovat současně.
Pokud si budete přát změnit doménu, je situace jednodušší, každý z webů bude mít vlastní adresu, která se už nebude měnit a poté, co nový web naplníte obsahem, starý web zrušíme.
Jiné řešení je, že pro nový web zřídíme dočasnou adresu, na které můžete budovat obsah webu. Až zavelíte, že je to hotovo, starý web zrušíme a jeho doménu přiřadíme k webu novému.

Co by měl web fakultního pracoviště obsahovat

Aby byl nový web reprezentativní a obsahoval informace, které návštěvníky těchto webu zajímají, měl by obsahovat následující sekce (nezapomeňte, že web má i anglickou verzi):

• Úvodní stránka
    Hlavní strana webu by měla obsahovat nějaké přivítání, text popisující činnost pracoviště, adresu webu, odkaz na mapu ....
    Fotka taky není od věci.
  • Informace pro studenty
    Přehledně strukturované informace, které ocení studenti s aktivitami na Vašem pracovišti
  • Kontakty
    Emaily a telefony na zaměstnance. Buď je můžete udržovat ručně v těle článku, nebo nás můžete požádat o vložení kontaktů z hlavního webu. Jak by to vypadalo, se můžete podívat třeba zde.
  • Informace o vědecké činnosti
    Tady spadá např. přehled publikací pracoviště. Také tyto informace můžeme na požádání připojit automaticky k Vašemu webu. Jak by to vypadalo, se můžete podívat třeba zde.

Pokud Váš splňuje všechny náležitosti, důležité je neusnout na vavřínech a průběžně se starat o to, aby zobrazované informace byly aktuální.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení výpočetní techniky . počet zobrazení: 1405 poslední aktualizace: josmart, 11.11.2014
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.