Křeslo pro Fausta s docentem divadelní režie a hercem Janem Kačerem

V dalším cyklu besed s názvem Křeslo pro Fausta, který se uskutečnil 27. září 2018 v 17.00 hodin ve Fausťáku – Akademickém klubu 1. LF UK, byl hostem děkana 1. LF UK profesora Aleksiho Šeda docent divadelní režie a herec Jan Kačer.

Odtud nasměroval své režisérské i herecké síly do Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde se stal součástí skupiny umělců, kteří v roce 1965 založili Činoherní klub v Praze. Tam Jan Kačer režíroval, dnes již legendární, představení Revizor, Višňový sad, Na dně či Strýček Váňa. V divadle také sám hrál, například Raskolnikova ve hře Zločin a trest.

Díky výrazným hereckým výkonům je Jan Kačer řazen také mezi určující osobnosti československého filmu nové vlny. První hlavní roli získal ve filmu Smrt si říká Engelchen Jána Kadára a Elmara Klose. Výrazné postavy ztvárnil například ve filmech Cesta hlubokým lesem, Nikdo se nebude smát nebo Údolí včel.

V letech 1976 až 1981 působil souběžně v pražském Divadle E. F. Buriana a v období 1986 až 1990 byl členem Divadla na Vinohradech. Režíroval také představení v Národním divadle v Oslu. Od roku 1990 režíroval sedm let hry v Národním divadle v Praze (Pekař Jan Marhoul, Peer Gynt nebo Sen noci svatojánské), i zde poté působil jako herec. Režíroval také několik televizních filmů (Jsem nebe, Město mé naděje).

Mezi roky 1990–1992 byl členem Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum. Poté přešel do poslaneckého klubu Občanského hnutí. V roce 2016 obdržel z rukou prezidenta Medaili za zásluhy.

Jan Kačer je autorem tří vzpomínkových biograficky laděných knih – Jedu k mámě, Mírnou oklikou a K přátelům. Je ženatý s herečkou Ninou Divíškovou, má čtyři děti.