Jak rychleji zjistit poškození srdce nádorem nadledvin

Lékaři z Centra pro hypertenzi III. interní kliniky 1. LF UK a VFN přišli s novým uplatněním echokardiografické metody, která do budoucna pomůže při diagnostice nádorů nadledvin – feochromocytomů. Vědeckou práci českých lékařů otiskl prestižní časopis Cancers.
Při zkoumání vlivu katecholaminů na srdce pacientů s feochromocytomem ve srovnání s působením vysokého krevního tlaku u nemocných s běžnou hypertenzí lékaři použili speciální echokardiografickou metodu, tzv. speckle tracking, a z ní vypočítané parametry srdeční funkce.
„Tato softwarová analýza, která dokáže v ‚mlhovině‘ echokardiografického obrazu analyzovat vzájemný pohyb jednotlivých echokardiografických bodů vůči sobě, se ukázala citlivější než jiné echokardiografické metody a dokáže poruchu funkce srdce odhalit dříve. Náš přístup je sám o sobě průkopnický. Podle dostupných literárních zdrojů zatím nikoho nenapadlo srovnávat nálezy získané touto metodou u pacientů s feochromocytomem a u těch s běžnou hypertenzí. Začali jsme tedy s naším týmem pod vedením mého školitele doc. MUDr. Roberta Holaje, CSc., takto vyšetřovat naše nemocné a došli jsme k objevu, že u jedinců s feochromocytomem působí katecholaminy na srdce škodlivěji než běžný vysoký krevní tlak,“ říká jeden z autorů nové studie MUDr. Jan Kvasnička (na snímku) z Centra pro hypertenzi, které se pod vedením prof. MUDr. Jiřího Widimského, CSc., stará o pacienty s feochromocytomem z celé ČR.

Primární zdroj:

Catecholamines Induce Left Ventricular Subclinical Systolic Dysfunction: A Speckle-Tracking Echocardiography Study

Podrobnější informace najdete zde
Foto: Petra Klusáková