1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Žiješ srdcem – kampaň prevence kardiovaskulárních onemocnění

Po první úspěšné kampani Sahám si na ně každý měsíc (#prsakoule), zaměřenou na prevenci rakoviny prsou a varlat, spouští nezisková organizace Loono novou, tentokrát cílenou na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Celý rok budou studenti lékařských fakult pořádat na toto téma workshopy ve školách, firmách i na festivalech. Aby mohlo Loono své plány uskutečnit, pořádá veřejnou sbírku na crowdfundingovém portálu Hithit – konkrétně pod odkazem www.hithit.com/cs/project/3419/zijes-srdcem. Jejím cílem je nejen upozornit na tuto problematiku, která se týká stále mladších lidí, ale také vybrat 185 000 korun na nákup školících pomůcek. Sbírka bude na Hithit spuštěna 5. března a potrvá do 18. dubna 2017. Pokud se podaří vybrat tuto částku, Nadace Vodafone ji zdvojnásobí.

67896

Právě kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR, tvoří přibližně 47 procent všech úmrtí. V roce 2015 v jejich důsledku zemřelo 60 000 osob – z toho 27 000 na ischemickou chorobu srdeční a 10 000 na cévní mozkovou příhodu. Zrádná jsou tím, že nejsou vidět, ani nebolí. Projeví se až v okamžiku, kdy je již „příliš pozdě“, což lidé často netuší. Je tedy důležité věnovat dostatečnou pozornost preventivním opatřením – zdravému životnímu stylu a preventivním prohlídkám. Díky tomu lze snížit riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a jejich komplikací.

„Srdce má každý z nás, díky němu žijeme a prožíváme veškeré naše radosti i starosti. Na rozdíl od prsou či varlat si na něj nesáhneme, pečovat o něj ale lze. Naší novou kampaní Žiješ srdcem chceme lidi naučit, jak na to správně jít a zachránit tak život nejen sobě, ale i lidem ve svém okolí,“ říká zakladatelka neziskovky Loono Kateřina Vacková, studentka 6. ročníku 1. lékařské fakulty UK. Cílem je prostřednictvím vzdělávacích workshopů, mediální a online kampaně vzdělat širokou veřejnost v oblasti prevence a včasné diagnostiky kardiovaskulárních onemocnění. To vše laicky srozumitelnou, nezastrašující komunikací, která osloví i mladou generaci. „V kampani #prsakoule vyškolilo Loono více než 12 tisíc lidí a 32 z nich si odhalilo rakovinu včas,“ doplnila Kateřina Vacková.

Loono zaštítila 1. lékařská fakulta UK a po dobré zkušenosti s projektem zaměřeným na osvětu v oblasti prevence rakoviny prsou a varlat podpořila i kampaň Žiješ srdcem. „Fakulta s radostí převzala odbornou garanci nad veřejně prospěšným projektem, který naši lékaři pomohou rozvinout po odborné stránce,“ uvedl děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. Podle něj je důležité, že mladí lidé už během studia medicíny dělají něco navíc a snaží se propagovat prevenci a zdravý životní styl. „Může to napovědět, že se stanou dobrými lékaři. A navíc mladí nejlépe osloví své vrstevníky,“ dodává děkan.

67898

Organizaci Loono podporuje i Nadace Vodafone. „Máme velkou radost z toho, že po první úspěšné kampani podpoříme Loono v její další osvětové kampani věnované kardiovaskulárním chorobám a jejich prevenci. Věříme, že se Loono podaří požadovanou částku na Hithitu vybrat a díky grantovému programu Vpohybu Nadace Vodafone ji budeme moci zdvojnásobit,“ říká Michaela Rázgová, manažerka grantového programu Vpohybu.

„Předchozí kampaň byla nesmírně úspěšná nejen finančně, ale hlavně svým dosahem. Což je v případě šíření povědomí o prevenci snad ještě důležitější než peníze, které z toho Loono získalo. Je skvělé spolupracovat s někým, kdo ví, co dělá, a dokáže svou myšlenkou oslovit tolik lidí. Na další, srdeční, kampaň se nesmírně těším,“ doplnila Jana Ecksteinová z portálu hithit.com.

Loono připravuje i výstavu, pro niž přední čeští designéři vytvoří díla inspirovaná tématem srdce. Výstava bude hlavním charitativním projektem Designbloku na konci října, během listopadu pak bude k vidění v pražské Galerii DSC a v dalších městech. Výstavu doprovodí „srdcařské“ workshopy a přednášky.

Nejbližší vzdělávací workshopy a přednášky Loono:

  • 21. 3. Výživou ke zdravému srdci (Brno)
  • 1. 4. Půlmaraton za Žiješ srdcem
  • 8. 4. Loono žije srdcem
  • 11. 4. Pohybem ke zdravému srdci (Brno)

Co víme o srdci:

- pracuje 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 365 dnů v roce

- hmotnost: 290–350 g (nemocné až 1000 g)

- tepů za minutu/hodinu/den: 70/4200/100800

- za minutu přečerpá 5 litrů krve, to je denně 7000 litrů

- muž má v těle 5,4 litru krve

- žena má v těle 4,5 litru krve

Hodnocení: spravovat