Vyšla kniha Paní Chirurgie o prof. MUDr. Marii Peškové, DrSc.

Na konci prosince 2015 vyšla kniha Paní Chirurgie, která je plná vzpomínek na prof. MUDr. Marii Peškovou, DrSc., jejíž životní příběh patří k nejpozoruhodnějším lékařským osudům české chirurgie přelomu 20. a 21. století. Profesorka Pešková se narodila v roce 1935 ve Čkyni na Prachaticku. V Praze nejprve vystudovala zdravotní školu. Do roku 1956 pracovala jako zdravotní sestra až do přijetí ke studiu na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1961. Nejprve pracovala na II. chirurgické klinice VFN. V roce 1975 přešla s částí kolektivu na I. chirurgickou kliniku VFN. Svou pozornost upřela k chirurgii břicha. V roce 1985 byla jmenována docentem v oboru chirurgie. V roce 1989 obhájila doktorskou práci s tématikou „Chirurgie nádorů jícnu a kardie“. V roce 1990 byla jmenována zastupující a v roce 1991 definitivní přednostkou I. chirurgické kliniky VFN. V roce 1990 se stala profesorem chirurgie.

Na operačním sále se zabývala problémy urgentní chirurgie, velkou část života věnovala problémům hepato-pankreato-biliární chirurgie. Profesorka Pešková byla sedmým přednostou I. chirurgické kliniky VFN v Praze. Ve svém životě zvládla obor náročný na fyzickou a psychickou zátěž, s kterou mají i muži co dělat.

Rodačku ze Čkyně, která po svatbě s akademickým malířem Jaroslavem Peškem strávila celý svůj život v Malenicích, znali místní většinou jen od vidění. Kým ale byla doopravdy, věděl málokdo. Na Šumavě žila pouze o víkendech a nedostatek času jí nedovoloval nějaké dlouhé vysedávání a vyprávění. Navíc nebyla z těch, kteří se rádi chlubí. V roce jejích nedožitých osmdesátin se podařilo důsledky její skromnosti napravit. Kdo si přečte, jak na ni vzpomínají její kolegové, například prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., doc. MUDr. Jan Šváb, CSc., prof. MUDr. Martin Fried, CSc., nejbližší přátelé – za všechny je třeba zmínit herečku Ivu Janžurovou, Jiřinu Jiráskovou a televizní hlasatelku Olgu Čuříkovou, uvědomí si, co byla vlastně zač.