1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
mary.jane| tisk | spravovat

Velká Británie

Velká Británie - Nottigham - září 2007

 

Na rozdíl od jiných evropských zemí, kde si město stáže zpravidla můžete vybrat, je to v Británii jedině Nottingham, kam můžete vyrazit na IFMSA stáž. Pokud jste páťáci či šesťáci- podmínka stanovená tamní univerzitou, rozhodně to stojí za to.

 

 

Doprava: Do střední Anglie létá několik nízkorozpočtových leteckých společností, nejbližší letiště je East Midlands Airport, kam se z Ruzyně dostanete s Easyjet a bmi.babi za necelé dvě hodiny . Samotná cesta z letiště do města trvá asi půl hodiny přímou Skylink, pokud chcete ušetřit, za hodinu vás do centra doveze i místní hromadná doprava, Rainbow 5.

 

 

Město: Nottingham je asi čtvrt milionové město ve střední Anglii, nachází se v oblasti zvané East Midlands, v hrabství Nottinghamshire. Asi ho znáte jako sídlo Sherrifa z Nottinghamu z legendy o Robinu Hoodovi. Je to také centrum krajky a první silonky byly vyrobeny právě v Nottinghamu. Fotbalumilovní mohou navštívit zápasy Nottinghamu Forrest a s kartičkou místního studenta (dostanete v nemocnici) vás zdarma pustí do hradu, založeného r. 1067 Vilémem Dobyvatelem. Hlavně je ale Nottingham univerzitní město, místní fakulta je jednou z nejžádanějších v Británii.

 

 

Stáž:  Stáže probíhají ve třech turnusech, termín je vám však přidělen, letos i vloni to bylo září. Trvají čtyři týdny a můžete si vybrat obor ze předloženého seznamu - to však neplatí stoprocentně, já jsem chtěla kardiologii, gastro nebo endokrinologii, ale přidělili mě na nefrologii. Pokud to bude stejné i v příštích letech, stážovat můžete na psychiatrii, kardiochirurgii, onkologii, ARO, nefrologii a nejvíce lidí si zvolilo klinickou neurologii.

 

 

Nemocnice: Pod University of Nottingham spadá pět nemocnic v celé oblasti (není vyjímkou, že místní medici dojíždí do Derby nebo Mansfieldu), exchange studenti jsou ale přidělováni jen do dvou přímo ve městě. Z hlediska dopravy je dostupnější Queen´s Medical Complex, svého času největší fakultní nemocnice v Evropě, jak vám několikrát hrdě zopakují. Je to v podstatě takový Motol, délka chodeb prý překračuje 21 mílí. Celý komplex tvoří tři bloky oddělení a v západním křídle sídlí fakulta. Kromě onkologie a nefrologie budou stáže probíhat pravděpodobně tam. Nottingham City Hospital najdete na druhé straně města na Hucknall Road. Mezi jednotlivými pavilony je park, restaurace a servisní budova se studovnou a přístupem na internet. Všude se dostanete se studentskou kartou, kterou vám první den vystaví. V QMC (Queen´s  Med. Compl.) po vás budou chtít 5 liber zálohu, v City ji dostanete zdarma. Taktéž bezplatná je autobusová linka, pendlující mezi QMC a City Hospital každých deset minut, cesta trvá přes půl hodiny, záleží na dopravních zácpách.

 

 

Ubytování: Britští studenti bydlí na kolejích- v campusech jen v prváku, pak si pronajímají byty a domy. Oblíbenou čtvrtí je Lenton, odkud to budete mít blízko do nemocnice, nebo The Park, který je přímo pod hradem, téměř v historickém centru. Já jsem měla vlastní pokoj- většinou je studenta/-ky, kteří jsou v dané době také někde na výměně- a tři výborné spolubydlící. Místní jsou opravdu přátelští, takže jsem s nimi chodila i na fotbalové tréninky, party ke kamarádům nebo jsme třeba byli fandit medikům běžícím Robin Hood Marathon- vždy druhou či třetí neděli v září. V Anglii neexistují menzy, ale obě nemocnice mají Side Restaurant, kam si můžete přijít sníst vaše vlastní jídlo. Jako příspěvek na stravování dostanete 100 liber, což přibližně stačí. Já jsem utratila ještě asi 200 liber (ale zůstala jsem po stáži ještě další dva týdny u kamarádky v Londýně). Také musíte počítat se zálohou, kterou složíte při příjezdu LEOvi, je to buď 75 liber nebo 100 euro, při odjezdu vám ji po odevzdání klíčů vrátí.

 

 

Sociální program: Místní studenti chodí také do školy, takže jsme se viděli většinou dvakrát týdně, byli jsme na bowlingu, v kině, v divadle na baletu, několikrát v pubech ( The Old Trip to Jerusalem je prý nejstarší hospodou v Británii, založena byla 1189), na brunchi (breakfast+lunch), velký úspěch měl International Evening, kdy každý uvařil/ upekl něco typického pro svou zemi a na závěr nás locals pozvali do restaurace na večeři. Na víkendy nic naplánováno nebylo, ale vždy se nás několik domluvilo, takže jsme navštívili Peak District- anglický nejstarší národní park- se zámkem Chatsworth House a městečkem Matlock, Sherwood Forrest se slavným Major Oak, místem schůzek Robina Hooda a jeho přátel, Manchester, Birmingham, York- rozhodně stojí za vidění tamější katedrála a většina lidí se domů vracela přes Londýn.

 

 

Závěrem můžu jen zopakovat, že stáž v Nottinghamu opravdu stojí za to, je to skvělá zkušenost a taky poznáte, že se naše zdravotnictví nemá za co stydět. Pokud se rozhodnete pro nefrologii, budou po vás vyžadovat docházku, stážujete normálně s britskými studenty, a musíte odebrat anamnézu, vyšetřit a pak odreferovat pacienta na pátečním hlášení, ale všichni jsou moc milí a můj Consultant byl naprosto senzační, domluvil mi i návštevy ambulancí dětské nefrologie a viděla jsem i transplantaci ledviny. Nedostala jsem žádný certifikát, tak se budu muset po něm ještě trochu pídit.

 

 

Jo a nezapomněnte si deštník J


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 7927 poslední aktualizace: mary.jane, 10.10.2007
Hodnocení: (hodnotilo 92 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít