Sylabus kurz B letní semestr

Biologie

vyučující: MUDr. Jaroslav Kotlas, MUDr. Antonín Šípek

1

Buňka, buněčný cyklus, mitóza a meióza – základy regulací, poruchy, karyotyp člověka, nejčastější chromosomální aberace a syndromy (dr. Šípek)

2

Mendelismus (mono-, dihybridismus), pohlavně vázaná dědičnost – v experimentálním uspořádání a v rodokmenu (prim. Kotlas)

3

Molekulární genetika: biopolymery, DNA, RNA – typy, replikace, transkripce, translace, genetický kód, operonový model regulace (dr. Šípek)

4

Základy populační genetiky, polygenní dědičnost, výjimky z mendelovských pravidel, dále vždy následuje volné fórum dotazů z pléna přímo k modelovým otázkám (prim. Kotlas)

Chemie

vyučující: velká posluchárna Purkyňova ústavu Mgr. Lucie Šromová, Ph.D.

posluchárna Fyziologického ústavu http://ulbld.lf1.cuni.cz/vyuka-v-pripravnem-kurzu

1

Struktura organických sloučenin (uhlík, vazby, isomerie, konfigurace, konformace).
Organické sloučeniny (uhlovovdíky, alkoholy, aldehydy a ketony, kyseliny).
Základní heterocykly

Sacharidy.Mastné kyseliny a lipidy

3

Aminokyseliny a proteiny. Nukleotidy a nukleové kyseliny

Enzymy, koenzymy, vitaminy

Fyzika

vyučující: MUDr. Jana Mattová, mgr. Antonín Procházka.

1

Stacionární magnetické pole, elektromagnetická indukce. (mgr. Procházka)
Látky v magnetickém poli, magnetické pole cívky, částice s nábojem v magnetickém poli

2