1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
mary.jane| tisk | spravovat

Srbsko

V létě 2007 jsem byla na stáži v Bělehradě, v Srbsku.

 Hned po mém příjezdu na hlavní stanici mě vyzvedla moje kontaktní osoba, která mě přátelsky přivítala, odevzdala mi uvítací balíček v kterém jsem našla mapy, stravenky na jídlo, užitečné informace ohledně města a akcí v něm konaném, překlad latinské abecedy do cyriliky (podotýkám opravdu velmi duležité) a harmonogram sociálního programu, organizovaného pro nás, výměnné studenty. Pak jsme absolvovali krátkou prohlídku města, abych vědela kde jsou hlavní střetávací body, děkanát, nemocnice. Poté jsem se ubytovala na koleji. A od té chvíle se rozběhlo všechno tak moc rychle, až to bylo u konce.

Od prvního dne, seznamování a loučení s ostatními studenty. Bylo nás tam pořád kolem 30. Dopoledne jsme chodili na praxi do nemocnice, kde jsem byla opravdu spokojená. Doktoři moc milí a sestřičky totéž. Já jsem konkrétně stážovala na porodnické klinice a viděla a vyzkoušela jsem všechno, co bylo v možnostech daného pracoviště, doktorů a mě. Obědovali jsme všichni studenti většinou společně v menze, a po krátké siestě jsem měli každý den program organizovaný IFMSA nebo námi samotnými.Oba byly skvělé protože se vzájemně kulturně a spoločensky doplňovaly. Viděla jsem mnoho krásných míst a poznala velké množství skvělých lidí, jak studentů tak domácích. Srbové mě příjemně překvapili svou srdečností, upřímností a ochotou pomocti.

Bělehrad, jako město, je krásné a je ho třeba zažít jak ve dne tak v noci. Nikdy nespí, je energické a bezpečné. Pořád je tam co dělat, hodně míst kam si vyrazit,ale taky kde oddechnout, nebo se dobře najíst.

Kuchyně je výtečná. Opravdu doporučuji místní speciality.

Co se počasí týká, v létě je tam extrémně horko a sucho, jelikož je to hluboko ve vnitrozemí a nejbližší moře je vzdálené 550km a to v Černé Hoře.

Dopravní dostupnost je dobrá. Já jsem zvolila minivan, jezdící z Nitry, ale každý den je autobusové spojení z Bratislavy a také vlakem z Budapešti, kam se dá dostat snadno. Letiště je vzdálené asi 30 min autobusem z centra a s dopravou neni problém.

Platí se tam dinary a ceny jsou srovnatelné jako u nás. K dostání je opravdu vše a snad ještě víc :) Není potřeba vozit zásoby jídla z domova. Mají už nějaký ten čas po válce a bombardování, a fungují jako kterékoliv jiné evropské město, akorát snad bez dostatku financí. Zato však s velkou pohodou a užívaním si balkánsého způsobu života, na který bych si já osobně bez problémů, ráda a rychle zvykla :)


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 7456 poslední aktualizace: mary.jane, 09.09.2007
Hodnocení: (hodnotilo 85 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít