1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zuzanam| tisk | spravovat

Španělsko - Katalánsko 2008

Jméno: Barbora Dvořáková

Fakulta  a ročník: 1. LF, 4. Ročník všobeceného lékařství

Cílová země a organizace: Španělsko - Katalánsko a AECS ( Catalab Health Sciences Student Association)

Město: Barcelona

Nemocnice a oddelení: Hospital Sant Pau, plastická chirurgie

 

 

Jak bych hodnotil/a stáž z hlediska odborného: Na klinice plastické chirurgie Sant Pau jsem absolvovala 4. Týdny. Účastnila jsem se operačního programu na sálech (občasná a sistence byla možná) , ambulancí (chirurgie hlavy a krku, chirurgie mammy, chirurgie ruky) a melenómové poradny. Na ambulanci jsem odstraňovala stehy, drény, dělala punkce, převazy, atd.  V srpnu, kdy jsem stáž absolvovala, běžel jen neodkladný operační program (nádory, úrazy), estetická chirurgie byla objednávána na září. Nejvíce jsem se dozvěděla o problematice melanomu a sarkomu.

 

Co je asi největší rozdíl oproti našemu prostředí: Byla jsem na klinice jediný medik a lékaři i stážisté se mi hodně věnovali a měli na mě čas. Méla jsem příležitost asistovat. Překvapilo mě vybavení nemocnice – moderné sály, usměvavé sestry, krásné pokoje a nové polohovací postele pacientu, pokoje pro doprovod nemocného. Zajímavé zážitky mám i z ambulancí – do ambulance s nemocným chodili celé rodiny, takže poznat hned na první pohled komu vlastně něco je a co potřebuje bývá někdy oříšek ...J

 

Jak vypadalo ubytování a strava? Pulka zahraničných studentu byla ubytována ve studentském bytě, druhá na koleji v okrajové části Barcelony. To, kde a jak bude bydlet (kolej) jsem se dozvědela den před příjezdem (některí studenti až po dvou dnech pobytu v Barceloně) Spali jsme na pokojích po pěti, sociální zařízení bylo spoločné. Kolej ale byla čistá a nově zrekonstruovaná. Na stravu jsme od španělské strany dostali jednorázový příspěvek 70 euro. V nemocničních jídelnách stálo jídlo od 2,50 do 5 euro (na celkové poměry v Barceloně levné)

 

Jak bylo postaráno o společenský program Španělská strana se snažila zorganizovat celkem bohatý program – poznávání památek Barcelony, výlety do Tarragony a jiných letovisk na Costa Brava, uvítající welcome party i společnou návštevu zápasu FC Barcelona na Nou Campu. Večerní program si studenti organizovali většinou sami.

 

Co určitě doporučuji vedět/navštívit Především odporučuji vybrat si právě Barcelonu. Tam se vám totiž nemuže nelíbit. Pro ty línější pláž, pro ostatní jakékoli vyžití, na které si vzpomenete. NeopomeŇte navštívit Parque Guell a ostatní Gaudího památky, katedrálu, Barri Gothic a především nezapomeňte vyzkoušez některouz výborných tapas.

 

Co se mi na stáži nelíbilo: Jediným problémem celé stáže byl počáteční chaos s organizaci. Dostali jsem všichni Card of Acceptance dost pozdě ( u 5 studentu došlo k situaci, kdy ji dostali až v pruběhu stáže) a informace o ubytování taky nebyly podány  dostatečně včas. Celé nám ta ale vynahradila přívětivos a milé vystupování španělských sudentu na místě, stejně jako přijetí na odděleních v nemocnicích.

 

 

 

Doporučuji jet na tuto stáž  ano/ne a případně proč: Mladí lékaři mluví všichni perfektně anglicky (bazální znalost španělčiny – kastilštiny ovšem doporučuji, s tím, že by se se mnou chtěli bavit pouze katalánsky jsem problém neměla) a pokud budete míta zájem, nebudete na pacienty jenom koukat a budete moci spostu věcí vyzkoušet. Barcelona ANO bez váhání

 

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 4162 poslední aktualizace: pe.aneta, 30.11.2010
Hodnocení: (hodnotilo 31 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít