1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zuzanam| tisk | spravovat

Spain

Jméno:  Marie Novotná

Fakulta a ročník: 1.LF 6.ročník

Cílová země a organizace: Španělsko, IFMSA-AJIEMS-Sevilla

Město: Sevilla

Nemocnice a oddělení: Hospitales Universitarios Virgen del Rocio, Gynekologie a Porodnictví

Jak bych hodnotil/a stáž z hlediska odborného: /zde v několika větách popište, co jste viděli na oddělení/

Poprvé jsem byla nucena trávit hondě času na oddělení a nebyla jsem z toho moc nadšená. Každý stážista je raději na operačním sále. Ve výsledku ale mohu říct, že jsem se dozvěděla mnohem více než na operačním sále. Především o rizikových graviditách. Důležitou podmínkou byl ale jazyk. Bez španělštiny by mě to zřejmě nebavilo vůbec a přínos by byl minimální.

 

Co je asi největší rozdíl oproti našemu prostředí: /zde jednu, dvě věty na toto téma – například přístup k pacientům, jiné postupy atd./ Přístup mojí tutorky byl naprosto dokonalý. Neuvěřitelně moc jsem se od ní naučila, především co se týká správného mixu profesionality a empatie zároveň. Postupy bych hodnotila jako obdobné, i když bylo možné pozorovat jisté rozdily (napr . steh po císařském řezu zásadně zašit svorkami, nikdo se s podkožním stehem nedělal.)

 

Jak vypadalo ubytování a strava: /jedna dvě věty – jednalo se o kolej? Jedno/dvoulůžko? Čisté? Strava ok?/ Bydlela jsem na studentské ubytovně, s 2,3 a 4lůžkovými pokoji. Bylo tam čisto v některých místnostech i klimatizace. Snídaně byla na koleji (jen do poloviny měsíce), oběd v nemocnici. Byli tací, kteří říkali, že se to nedá jíst, já byla s jídlem spokojená.

 

Jak bylo postaráno o společenský program: /starali se studenti o zajištění poznání místní kultury např. návštěvou nějaké památky? Pořádali nějaký večerní program?/ O něco málo se snažili, ale víceméně z toho vyšla jen uvítací a rozlučková party na koleji a pak jeden koncert ve městě. Na cestování a poznání kultury doporučuji Libely Planet průvodce nebo nejít někoho akčního, kdo vám to naplánuje.

 

Co určitě doporučuji vidět/navštívit: /pokud jste viděli něco úžasného, nezapomeňte se o tom v tomto bodě zmínit/ Sevilla je krásné město, mě třeba uchvátila Plaza de Ispana a samozřejmě katedrála s báječným výhledem z Giraldy. V blízkosti stojí za to vidět Granadu, jedno z nejromantičtějších míst světa, případně Cordobu, Cadiz. Za zvážení stojí i víkend v Maroku (už jen pro ten Africký pocit).

 

Co se mi na stáži nelíbilo: /stížnosti na nějaké zásadní problémy typu, např. že se studenti o příchozí nestarali/ Nejezděte do Sevilly v červenci a srpnu, pokud nenávidíte horko! V 11 večer je tam běžně 38C, ve dne se to snad nedá ani měřit. Jinak nemohu říct nic špatného, byli lidi, kterým se nelíbila spousta věcí, ale já si na nic nestěžovala, je to jenom o debatě a o adaptaci…;);)

 

Doporučuji jet na tuto stáž ano/ne a případně proč:

Všem těm, kteří, mají rádi jižanský způsob života, nerozhodí je, když na sraz domluvený v deset, před půl jedenáctou prostě nikdo nedorazí a mají rádi teplo a slunce, říkám ano. Jeďte a užijte na 100% váš měsíc ve vysněném Španělsku. Procvičte si jazyk, navštivte Andaluské nebo jiné kouty Španělska. Ochutnejte valenciánskou Paellu, Galskou polévku nebo jižanské Gaspacho, zajděte se podívat na Koridu a zabalte si opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a alespoň dvoje plavky …;););)

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 4154 poslední aktualizace: zuzanam, 08.12.2008
Hodnocení: (hodnotilo 31 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít