1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zuzanam| tisk | spravovat

Serbia

Jméno: Pavlína Zborníková        

Fakulta a ročník: 1.LF UK, 6. ročník

Cílová země a organizace: Srbsko

Město: Bělehrad

Nemocnice a oddělení: Clinical centre of Serbia, Institute of Neurology

Jak bych hodnotil/a stáž z hlediska odborného: /zde v několika větách popište, co jste viděli na oddělení/

Stáž probíhala pod výborným vedením mentora Dr. Dragana Pavloviče. Na oddělení byla denní nemocnice, ambulance, EMG, sono odd, epileptologické odd, neurodegenerativní onemocnění. Po domluvě jsem byla týden na Emergency Neurology, takovém neurologickém JIPu a tři dni na dětské neurologii.

Co je asi největší rozdíl oproti našemu prostředí: /zde jednu, dvě věty na toto téma – například přístup k pacientům, jiné postupy atd./

Nerespektování soukromí pacientu a času kolegu. Podmínky na některých odděleních (pokoje po 10, smrad, padajíci omítka), třídění odpadu neexistuje, i jehly jdou do pytle, některé základní léky nemusí být v lékárně dostupné, atd. Ale všichni jsou nadšení, že tam mají někoho ze zahraničí.

Jak vypadalo ubytování a strava: /jedna dvě věty – jednalo se o kolej? Jedno/dvoulůžko? Čisté? Strava ok?/

Kolej pěkná, čistá, ikdyž malé pokoje po dvou, zato účelně zařízené a s vlastní koupelnou a WC. K dispozici pračka, není internet. Strava v menze, v pohodě, byla i čerstvá zelenina, snídaně vlastní (čaj šlo vařit na malé plotýnce na pokoji). Během semestru je prý ubytování v rodinách.

Jak bylo postaráno o společenský program: /starali se studenti o zajištění poznání místní kultury např. návštěvou nějaké památky? Pořádali nějaký večerní program?/

Program byl hlavně o víkendech a většinou v Bělehrade, takže se ho skoro nikdo neúčastnil, protože jsme si na víkend většinou zařídili výlet sami někam jinam.

Co určitě doporučuji vidět/navštívit: /pokud jste viděli něco úžasného, nezapomeňte se o tom v tomto bodě zmínit/

Sarajevo a Mostar – nejlepší výlet! A folklorní festival Kolo na Kalamegdanu (pevnost v centru)

Co se mi na stáži nelíbilo: /stížnosti na nějaké zásadní problémy typu, např. že se studenti o příchozí nestarali/

Špatně zorganizovaný social programme.

Doporučuji jet na tuto stáž ano/ne a případně proč:

Doporučuju, hlavně pokud Vás zajímá Balkán. Opatrně s výběrem oddělení – já měla štěstí. Ale s většinou z nás se anglicky nikdo moc nebavil. Jestli chcete na neurologii, rovnou si řekněte o Dr. Pavloviče, byl z mentoru asi nejlepší. Jestli chcete na výskumnou stáž, tak an anatomii, to je jediná, kde buděte něco dělat.

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 3942 poslední aktualizace: zuzanam, 08.12.2008
Hodnocení: (hodnotilo 38 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít