1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

S Vltavanem nejen o voroplavbě!

Co vše víte o spolku Vltavan v Praze? To budete moci zjistit 15. září na Vyšehradě během festivalu první republika. Spolek, který byl založen v pražském Podskalí a sdružoval vltavské plavce, pobřežné a rybáře, zde mj. představí kroje, které nosí již od svého vzniku nebo ukázky plaveckého nářadí (seker, nebozezů apod.). V jeho expozici se také dozvíte informace o voroplavbě a šífařském povolání nebo o připravovaném projektu Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety, který začíná v pondělí 17. září 2018.

78350

O spolku Vltavan

Spolek „Vltavan“ v Praze, patří mezi nejstarší profesní spolky v Čechách s nepřetržitou činností. Byl založen v pražském Podskalí 11. června roku 1871 v dnes již zaniklé hospodě u Heyduků. Proč profesní? Protože sdružoval vltavské plavce, pobřežné a rybáře, tedy lidi, kteří s řekou Vltavou a dřevem mají společnou svoji profesi, která jim dávala obživu. U založení spolku byli nejen plavci a významní obchodníci se dřevem v Podskalí, např. František Dittrich, pozdější pražský purkmistr, ale i zástupci české šlechty Adolf a Karel Schwarzenbergové a Jiří Kristián Lobkowicz, kteří v oblasti těžby dřeva a plavby podnikali.

O původním ryze charitativním účelu spolku jasně mluví úvodní slova prvé spolkové pamětní knihy slovy: „A tak, jako národ náš z dřímoty se probudil, zabřesklo se i v srdcích synů našeho Podskalí, kteří usilovně pomýšleli na to, aby Vltava proměnila se v otce Vltavana, který by nemocné syny podskalské neopouštěl, zemřelé k poslednímu lůžku doprovázel a zmrzačené hojil, vetché oudy podporoval, a tak od nouze pomáhal.“

Již na podzim roku 1871, po nutných činnostech souvisejících se založením spolku, byl založen praporový fond a zvoleno původní oslovení občane, později změněné na bratře.

Na jedné z prvních schůzí roku 1872 byl podán návrh na spolkový odznak a na dodnes používaný kroj, který je podle jedné verze dědictvím po námořnících francouzského obchodního loďstva, podle druhé si jej nechal na svoje náklady ušít a na schůzi představil první jednatel spolku Šimon Oraský. Tento návrh byl přijat a přes drobné úpravy se kroj používá dodnes. V květnu roku 1872 došlo k svěcení prvního spolkového praporu, byla zvolena matka praporu a kmotry. V dalších letech pak došlo k založení podobně zaměřených vltavanských spolků, a to v roce 1897 v Davli, o rok později ve Štěchovicích a roku 1902 v jihočeském Purkarci, obci s dlouholetou plaveckou tradicí.

Citelným zásahem do života v Podskalí, ale i Vltavanů, bylo postupné bourání staré podskalské zástavby, dřevařských ohrad a uliček s plaveckými domy, spojené s výstavbou nového vltavského nábřeží a regulací řeky Vltavy. Zachoval se pouze plavecký kostel Nejsvětější Trojice v Trojické ulici a budova bývalé celnice „Na Výtoni“, kde je muzejní expozice o starém Podskalí, voroplavbě a lodní dopravě na Vltavě. Zde má náš spolek také své zázemí.

78353

„Podskalí zmizelo – Vltavan žije!“

Tak zní jedno z našich často používaných hesel. A proto, když došlo k zániku voroplavby v důsledku výstavby vltavské kaskády, zejména pak vodních děl Slapy a Orlík, spolek si dal za cíl uchovávat a sbírat památky na staré Podskalí a život na Vltavě a změnil svoji činnost z charitativní podpory členů na vlastivědnou.

78351Mnoho členů spolku také bylo zaměstnanci Pražské paroplavební společnosti. Plavili se na nákladních i osobních parnících jako lodníci, strojníci a kapitáni. Proto, když byl v roce 1952 spolek Vltavan (tak jako všechny ostatní spolky) zrušen, začlenil se jako zájmový kroužek k podniku ČSPLO a později k závodu Osobní lodní dopravy a dále pak k Pražské paroplavbě. Po celou tuto dobu si udržel své historické tradice a zvyky. Pod hlavičkou Pražské paroplavby fungoval až do roku 1990, kdy byl opět obnoven a získal plnou suverenitu. Byly schváleny nové stanovy a spolek pokračuje dál ve své kulturní a vlastivědné činnosti. Patří sem každoroční pořádání plesu, tryzny za utonulé na českých řekách (převzato od „Mistrů plavčích a lázeňských“, kteří tuto tradici založili) či akcí pro děti z podskalských a vyšehradských škol. Od roku 2000 je spolek Vltavan v Praze společně s ostatními spolky začleněn do Vltavanu Čechy – svazu vltavanských spolků. Ten je členem Mezinárodní vorařské asociace, která sdružuje podobně zaměřené spolky z celé Evropy. V roce 2015 se podařilo spolek Vltavan v Praze zapsat jako první na Krajský seznam nemateriální statků tradiční lidové kultury hl. m. Prahy a po společném úsilí všech vltavanských spolků, které jsou rovněž zapsány na krajské seznamy, se v roce 2017 podařilo zapsat „Tradice vorařství na řece Vltavě“ jako 22 položku na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety

78352Poslední akcí, kterou připravují všechny vltavanské spolky pod hlavičkou Vltavanu Čechy je projekt Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“, který pořádáme pod záštitou ministerstva dopravy, za přispění Magistrátu hl. m. Prahy, ministerstva kultury, Lesů ČR, Povodí Vltavy a Pražské paroplavební společnosti ke stému výročí založení republiky od 17. do 27. září 2018 na pražské náplavce za Železničním mostem směrem k Vyšehradu. K vidění bude stavba tří vorových tabulí, ukázka práce bývalých plavců a replika šífu, tzv. šenáku, který plul ve svatojánských proudech nad Štěchovicemi.

Václav Hodr, Vltavan Praha 

Hodnocení: spravovat